27 C
Skopje
понеделник, август 10, 2020

Таравари: Ќе им ги дадеме сите пратеници на ДУИ ако дозволат да го направиме ОВА

Генералниот секретар на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари, и порача на ДУИ дека АА и Алтернaтива ќе и ги стават на располагање сите 12...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Знаете ли за што служи малата дупка на мијалникот – и нејзината функција е важна

  Дали некогаш сте се запрашале зошто мијалникот има две дупки и за што служи горната? Доколку не сте знаеле, по читањето на овој текст...

  Некои симптоми на Ковид-19 може да траат само 1 ден – четири од нив посебно загрижуваат!

  Познато е дека симптомите на коронавирус вклучуваат покачена температура, губење на мирис и вкус, кашлица. Меѓутоа во ризик сте и доколку ги развиете овие знаци...

  „Сопругата ја испратив кај родителите со детето, па ја променив бравата“: Татко направил неверојатен потег, а еве зошто сите го поддржале!

  Маж кој сакал да остане анонимен, се пожалил на „Редит“ за својот брак. Имено, тој после 3 години дознал дека ќерката не е негова и...

  Родителите не знаеле зошто детето е поспано па го однеле во болница: Лекарите се шокирале кога ги виделе снимките (ФОТО)

  Лекари од Ерусалим останале шокирани кога на преглед дошло дете чии родители биле загрижени поради неговата постојана поспаност. Родителите со детето од Палестина пристигнале во...

  Сопругот ме остави: Mи прати меил дека не се враќа дома, а сега поради него изгледам како никогаш претходно (ФОТО)

  Џенифер веларди (33) од Торонто се тешела себе си со храна откако мајка и извршила самоубиство. Во најлошиот период имала 108 килограми, а бракот и се распаѓал.

  На нејзиниот сопруг се повеќе му сметала нејзината дебелина, и еден ден од одмор и пратил меил во кој и соопштил дека повеќе нема да се враќа дома.

  – Тоа ми беше шамар кој ми требаше. ме размрда и се разбудив од емотивна кома во која паднав кога мајка ми почина, вели Џенифер.

  Се фрлила на здрава исхрана и изнајмила приватен тренер. напорно работела, но се и се исплатело, затоа што сега има 61 килограм и подобро од било кога.

  Како што вели, периодот на емоцијонална вкочанетост за неа и за сопругот бил тежок.

  – Само спиев и ни на крај на памет не ми доаѓаше да вежбам. Килограмите се зголемуваа но мене тоа не ме загрижуваше. Бев депресивна, а односот помеѓу мене и сопругот беше се полош, вели Џенифер. Сепак, додава, ги саботирал нејзините обиди за да ослабе.

  – Кога и да пробав да се хранам здраво, ќе ми кажеше да престанам да купувам храна за зајци. Кога и да го прашав да одиме на прошетка, ќе ми се насмееше и ќе ми кажеше да идам сама. Никогаш отворено не ме навредуваше, но ми покажуваше дека не е заинтересиран за мене, вели таа. Така нивниот брак пропаѓал се до моментот кога тој отишол во Доминиканска Република во посета на семејството.На денот кога требал да се врати, и пратил меил да него очекува повеќе.

  Тогаш решила де го смени својот живот. СЕ пренасочила на здрава храна, а кога симнала доволно килограми и да трча.

  – Да се биде дебел е многу напорно. Ме болеа колковите, нозете, целото тело, зглобовите под голем притисок. сега можам да вклучам и различни физички активности. По години сокривања, прв пат минатото лето се соблеков во бикини. Конечно ја вратив контролата над своето тело, мозокот и душата, заклучува на крај Џенифер.

  Latest Posts

  Знаете ли за што служи малата дупка на мијалникот – и нејзината функција е важна

  Дали некогаш сте се запрашале зошто мијалникот има две дупки и за што служи горната? Доколку не сте знаеле, по читањето на овој текст...

  Некои симптоми на Ковид-19 може да траат само 1 ден – четири од нив посебно загрижуваат!

  Познато е дека симптомите на коронавирус вклучуваат покачена температура, губење на мирис и вкус, кашлица. Меѓутоа во ризик сте и доколку ги развиете овие знаци...

  „Сопругата ја испратив кај родителите со детето, па ја променив бравата“: Татко направил неверојатен потег, а еве зошто сите го поддржале!

  Маж кој сакал да остане анонимен, се пожалил на „Редит“ за својот брак. Имено, тој после 3 години дознал дека ќерката не е негова и...

  Родителите не знаеле зошто детето е поспано па го однеле во болница: Лекарите се шокирале кога ги виделе снимките (ФОТО)

  Лекари од Ерусалим останале шокирани кога на преглед дошло дете чии родители биле загрижени поради неговата постојана поспаност. Родителите со детето од Палестина пристигнале во...

  АКТУЕЛНО

  Добро отворете очи – вака ќе препознаете месо кое не смее да се јаде

  Бело воденикаво месо или големо бледо парче свинска кременадла, која не е прошарана со бела маснотија, е сигурен знак дека таквото месо во најмала...

  Раствара тромб и помага за проширени вени – Лек од две состојки

  Се препорачува за сите кои имаат проблеми со тромб или проширени вени, моќен е и делува брзо. Овој руски лек ќе ве спаси од проблемите,...

  Трик кој ѝ помогнал на домаќинка – мислела дека е се беспрекорно чисто, а потоа испливале наталожени нечистотии

  Сите го чистиме мијалникот и мислиме дека тука е крајот на нашата работа со него. Меѓутоа, иако детално сте го исчистиле и стеги исполирале...

  Планирале брак и деца, а тогаш дознала дека е сиромашен: Смислила пеколен план за да го откачи момчето (видео)

  Една кинезинка дознала дека нејзиното момче е сиромашно па решила да го напушти на најбизарен начин. Неименувана 37- годишна жена е обвинета за лажирање на...

  Научниците се изненадени – Постојат луѓе на кои короната не им може ништо, имаат скриен имунитет

  Научниците секојдневно откриваат нови работи за коронавирусот, а неодамна открија дека некои луѓе имаат таканаречен “скриен имунитет”, односно во себе имаат посебни клетки кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.