18 C
Skopje
понеделник, јули 13, 2020

Кина го регистрираше првиот случај на бубонска чума

Град во Монголија воведе контролни мерки по еден потврден случај на болеста што ја предизвика „црната смрт“ во средниот век. Потврдено е дека еден овчар...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ќе се испитува случајот со 24-годишната тетовка која почина од коронавирус, немала претходни заболувања ниту прекумерна тежина

  Смртта на 24-годишната тетовка вчера од коронавирус ја разбранува јавноста и здравствените власти во нашата земја. Лекарите се шокирани, со оглед дека девојката немала...

  Правиме една грешка со средството за дезинфекција, а тоа станува неефикасно и залудно го користиме

  Течното средство за дезинфекција на рацете среде пандемијата на коронавирусот буквално стана „течно злато”. Се чини дека никогаш не било поважно често да ги...

  Младата 24 годишна жена која почина од Ковид немала претходни заболувања

  Дваесет и четиригодишната пациентка од Тетово која почина од Ковид, немала никакво претходно заболување. Tака стои во медицинското досие на Клиникатата за инфективни болести...

  ВМРО Народна партија со повик до своите членови и симпатизери

  ВМРО-Народна партија упатува целосна поддршка на коалицијата „Можеме“ и генералниот секретар Љупчо Балкоски кој е кандидат за пратеник во изборната единица број 3. Клучните елементи...

  Текстилни работнички: Tоалетот се отклучува само кога ќе дојде инспекција

  Ниски плати, мобинг, работа во просечни услови за заштита на здравјето, недоверба во инспекторатот и во синдикалното дејствување. Текстилните работници и денеска  се со нарушени работнички права, пишува Lokalno.mk

  Според официјалните статистики, вработени во овој сектор се некаде околу 37.000 лица, од кои над 80 проценти се жени. Платата реално можеби некаде во државните институции и статистички се повисоки, но во голем дел од фирмите во источниот регион платата се движи околу минималната плата, значи 12.500 денари.

  Сведоштвата кои ги објави порталот Локално од страна на текстилните работнички зборуваат за лошите услови во кои тие секојдневно работат.

  “Тоалетот е отклучен само кога ќе дојде инспекција, штом тие заминат газдите повторно го заклучуваат. Преку лето не ни ја пуштаат климата, а истото се случува и преку зима. Работиме во многу лоши услови. Секој ден ни вршат притисок дека мораме да изработиме што повеќе, а К15 не сме добиле никогаш”, изјави нашата соговорничка од Штип која сакаше да остане анонимна, плашејќи се на не ја изгуби можноста за гола егзистенција.

  Познавачите на оваа проблематика велат работите се  помрднати од мртва точка во која стоеја со децении. Тоа значи дека има покачување на минималната плата од 9.500 на 12.500 денари, се укина нормираниот учинок од Законот за минимална плата, работничките се доста охрабрени да побараат совет или помош, а честопати се упатуваат и во самите институции да пријават прекршување.

  Кристина Ампева од НВО Гласен Текстилец, смета дека состојбата во огромен процент од фирмите и конфекциите е поразителна.

  “Да не генерализирам, но барањата на работодавачите, односно на текстилниот кластер не е мислење и барања на сите работодавачи. Голем дел се свесни дека секторот е во лоша состојба, нема интерес од страна на младите за вработување во оваа индустрија и имаат поради истите причини проблем да ги достават нарачките навремено до странските нарачатели”, истакна Ампева.

  Целиот текст на овој ЛИНК

  Latest Posts

  Ќе се испитува случајот со 24-годишната тетовка која почина од коронавирус, немала претходни заболувања ниту прекумерна тежина

  Смртта на 24-годишната тетовка вчера од коронавирус ја разбранува јавноста и здравствените власти во нашата земја. Лекарите се шокирани, со оглед дека девојката немала...

  Правиме една грешка со средството за дезинфекција, а тоа станува неефикасно и залудно го користиме

  Течното средство за дезинфекција на рацете среде пандемијата на коронавирусот буквално стана „течно злато”. Се чини дека никогаш не било поважно често да ги...

  Младата 24 годишна жена која почина од Ковид немала претходни заболувања

  Дваесет и четиригодишната пациентка од Тетово која почина од Ковид, немала никакво претходно заболување. Tака стои во медицинското досие на Клиникатата за инфективни болести...

  ВМРО Народна партија со повик до своите членови и симпатизери

  ВМРО-Народна партија упатува целосна поддршка на коалицијата „Можеме“ и генералниот секретар Љупчо Балкоски кој е кандидат за пратеник во изборната единица број 3. Клучните елементи...

  АКТУЕЛНО

  Стотици научници бараат од СЗО да ги смени препораките: Коронавирусот се пренесува и преку воздух

  Стотици научници тврдат дека постојат докази дека коронавирусот може да биде заразен во помалите честички во воздухот и ја повикуваат СЗО да ги промени...

  Д-р Стојанов: Веќе нема познати кластери, вирусот се рашири низ цело Скопје

  Сѐ помлади лица без претходни заболувања завршуваат на респиратор или на кислородна поддршка во македонските болници како последица на ковид-19, вели др. Александар Стојанов,...

  Од Ковид 19 почина 34 годишен штипјанец

  Триесет и четиригодишен штипјанец кој бил хоспитализиран неколку дена во Скопје, починал од коронавирусот. Тој бил на респиратор некое време, пишува Slobodenpecat.mk. Како што претходно...

  Приказна која мора да се прочита: Еден ПАП тест ѝ го промени целиот живот на Соња!

  Колку пати сте размислувале за тоа дека во моментов немате време за на лекар? Или можеби се плашите да одите од страв од можни...

  Изгледа како змија – но еве што всушност е, бидете внимателни ако имате двор

  Предниот дел му е речиси со црна боја, па потоа на долниот ред со кафеава нијанса, со одредени шари. На социјалните мрежи неодамна се појавија...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.