18 C
Skopje
понеделник, јули 13, 2020

Кина го регистрираше првиот случај на бубонска чума

Град во Монголија воведе контролни мерки по еден потврден случај на болеста што ја предизвика „црната смрт“ во средниот век. Потврдено е дека еден овчар...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ќе се испитува случајот со 24-годишната тетовка која почина од коронавирус, немала претходни заболувања ниту прекумерна тежина

  Смртта на 24-годишната тетовка вчера од коронавирус ја разбранува јавноста и здравствените власти во нашата земја. Лекарите се шокирани, со оглед дека девојката немала...

  Правиме една грешка со средството за дезинфекција, а тоа станува неефикасно и залудно го користиме

  Течното средство за дезинфекција на рацете среде пандемијата на коронавирусот буквално стана „течно злато”. Се чини дека никогаш не било поважно често да ги...

  Младата 24 годишна жена која почина од Ковид немала претходни заболувања

  Дваесет и четиригодишната пациентка од Тетово која почина од Ковид, немала никакво претходно заболување. Tака стои во медицинското досие на Клиникатата за инфективни болести...

  ВМРО Народна партија со повик до своите членови и симпатизери

  ВМРО-Народна партија упатува целосна поддршка на коалицијата „Можеме“ и генералниот секретар Љупчо Балкоски кој е кандидат за пратеник во изборната единица број 3. Клучните елементи...

  „Три години не ги допрев прозорите, а блескаат. Ова е тајната“ – Исповед на современа домаќинка

  Во редакцијата на еден српски портал пристигнало несекојдневно писмо со порака и совет, како без нималку мака да ги одржувате прозорите чисти. Ви го пренесуваме писмото во целост:

  „Пред три години прочитав совет „Како на лесен начин да ги исчистите прозорите“. Денес, по толку години можам да кажам дека блескаат во полн сјај и оттогаш не ги избришав ниту еднаш.

  Се викам Драгана и имам 39 години. Мажена сум и имам 3 деца, за себе сметам дека сум добра сопруга и мајка, но мојата свекрва не мисли така.

  Во еден момент додека ги бришев прозорите, успивав дете и гледав ручекот да не загори, ми дојде идеја да отворам мал бизнис на интернет. За две години тој бизнис се прошири, а јас имав можност да ги вработам мојата другарка и мојата сестра. Имав работа преку глава, а време за домашните обврски никаде. Станот стануваше се понеуреден, а прозорите толку валкани, што почнав да избегнувам гости. Но, бидејќи сакав да бидам совршена домаќинка ја замолив сосетката да ми помогне и станот повторно блескаше. Вечерта кога мојот сопруг дојде чист и уреден, јас бев мртва уморна и несредена. Кога се ќе се пресмета, работата како домаќинка е толку невидлива и потценета. Жената може да добие проширени вени9, потечени нозе, висок притисок, шеќер…

  Додека ги гледав прозорите чисти сфатив дека никогаш повеќе нема да земам крпа во рацете. Бев толку наивна и глупава. Се докажував секому, на мојот сопруг и свекрвата, сакав да бидам совршена домаќинка, но тоа не треба да биде така.

  Особено апелирам младите жени да го земат својот живот во раце и да се отргнат од друштвено наметнатите норми.

  Свекрвата одамна ништо не коментира.

  Искрено ваша Драгана.“

  Latest Posts

  Ќе се испитува случајот со 24-годишната тетовка која почина од коронавирус, немала претходни заболувања ниту прекумерна тежина

  Смртта на 24-годишната тетовка вчера од коронавирус ја разбранува јавноста и здравствените власти во нашата земја. Лекарите се шокирани, со оглед дека девојката немала...

  Правиме една грешка со средството за дезинфекција, а тоа станува неефикасно и залудно го користиме

  Течното средство за дезинфекција на рацете среде пандемијата на коронавирусот буквално стана „течно злато”. Се чини дека никогаш не било поважно често да ги...

  Младата 24 годишна жена која почина од Ковид немала претходни заболувања

  Дваесет и четиригодишната пациентка од Тетово која почина од Ковид, немала никакво претходно заболување. Tака стои во медицинското досие на Клиникатата за инфективни болести...

  ВМРО Народна партија со повик до своите членови и симпатизери

  ВМРО-Народна партија упатува целосна поддршка на коалицијата „Можеме“ и генералниот секретар Љупчо Балкоски кој е кандидат за пратеник во изборната единица број 3. Клучните елементи...

  АКТУЕЛНО

  Стотици научници бараат од СЗО да ги смени препораките: Коронавирусот се пренесува и преку воздух

  Стотици научници тврдат дека постојат докази дека коронавирусот може да биде заразен во помалите честички во воздухот и ја повикуваат СЗО да ги промени...

  Д-р Стојанов: Веќе нема познати кластери, вирусот се рашири низ цело Скопје

  Сѐ помлади лица без претходни заболувања завршуваат на респиратор или на кислородна поддршка во македонските болници како последица на ковид-19, вели др. Александар Стојанов,...

  Од Ковид 19 почина 34 годишен штипјанец

  Триесет и четиригодишен штипјанец кој бил хоспитализиран неколку дена во Скопје, починал од коронавирусот. Тој бил на респиратор некое време, пишува Slobodenpecat.mk. Како што претходно...

  Приказна која мора да се прочита: Еден ПАП тест ѝ го промени целиот живот на Соња!

  Колку пати сте размислувале за тоа дека во моментов немате време за на лекар? Или можеби се плашите да одите од страв од можни...

  Изгледа како змија – но еве што всушност е, бидете внимателни ако имате двор

  Предниот дел му е речиси со црна боја, па потоа на долниот ред со кафеава нијанса, со одредени шари. На социјалните мрежи неодамна се појавија...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.