24 C
Skopje
понеделник, септември 28, 2020

Таравари: Ќе им ги дадеме сите пратеници на ДУИ ако дозволат да го направиме ОВА

Генералниот секретар на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари, и порача на ДУИ дека АА и Алтернaтива ќе и ги стават на располагање сите 12...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Неверојатни придобивки од пивото: Отстранува мртви ќелии од кожата, намалува холестерол, ја храни косата

  Дали пиењето на една чаша пиво на ден може да ви помогне да живеете подолго? Сигурно ќе се изненадите што велат најновите истражувања. Една студија...

  ВИДЕО: Не можел да им верува на своите очи – за неколку минути илјадници пчели му го нападнале автомобилот

  Маж од Кина доживеа шок кога го затекна асвојот автомобил прекриен со рој пчели. Ваков несекојдневен инцидент се случил на 25. фервруари, мажот бил збунет...

  Слушнал звук од гробот и веднаш повикал полиција, а кога пристигнале имале што да видат (видео)

  Чувар на гробиштата во Перу, откако слушнал чуден звук  од еден гроб, повикал полиција. На нивно изненадување, тткако ја отвориле гробницата извлекле жив чвек. На снимката...

  Нанесете го ова на темето и косата побрзо ќе ви расте – нема да се покаете

  Изгледа е вистина дека сокот од кромид може да се користи за спречување на опаѓањето на косата. Многу шампони и тоници за коса, содржат...

  Утврдено како се заразиле гостите на луксузниот крузер: Сите 700 заболени имале едно нешто заедничко (ВИДЕО)

  Неодамна објавената генетска анализа покажува дека само едно лице било изворот на инфекција на 700 лица на туристичкиот брод „Дијамантска принцеза“, едно од првите жаришта на Ковид-19 во светот.

  Овој брод стана идеален предмет за студии и е богат со лекции за светската научна заедница.

  Во студијата објавена во американското списание PNAS, тимот на јапонскиот институт за инфективни болести известува дека тие ја имаат геномската секвенца на вирусот земен од 148 патници и членови на екипажот на тој брод, кој јапонските власти ја карантинирале 14 дена на 3 февруари во пристаништето Јокохама бидејќи 80-годишен патник, кој претходно се симна од бродот во Хонг Конг, се тестирал и бил позитивен на вирусот на 1 февруари.

  Сагата за карантинот на повеќе од 3.600 патници и членови на екипажот беше проследена низ целиот свет, а Јапонија беше критикувана поради тоа што не дозволи бродот да биде евакуиран, додека држави како што се Соединетите држави ги мереа ризиците да ги вратат своите граѓани дома.

  На крајот, околу 700 од вкупно 3.711 лица кои се наоѓале на бродот биле заразени со коронавирус, од кои седум починале.

  Студијата за податоците добиени од тој затворен простор на инфекција, доведе до први проценки на смртност од коронавирус (1,2 процент), сооднос на асимптоматски лица (18 проценти). Најмалку триесет студии кои ја разгледале ситуацијата на тој брод се објавени од февруари, според сајтот kovid19.com.

  Нова генетска анализа на материјалот од бродот покажува дека сите вируси кои се најдени таму ја делат истата мутација, што укажува дека ширењето на САРС-КоВ-2 на бродот „Дијамантска принцеза“ потекнува од само еден влез, пред почетокот на карантинот, заклучуваат јапонските научници.

  Инфекцијата веројатно се шири за време на големите собири на патници во обичните области каде што играа, пееја, купуваа и присуствуваа на настапи.

  Latest Posts

  Неверојатни придобивки од пивото: Отстранува мртви ќелии од кожата, намалува холестерол, ја храни косата

  Дали пиењето на една чаша пиво на ден може да ви помогне да живеете подолго? Сигурно ќе се изненадите што велат најновите истражувања. Една студија...

  ВИДЕО: Не можел да им верува на своите очи – за неколку минути илјадници пчели му го нападнале автомобилот

  Маж од Кина доживеа шок кога го затекна асвојот автомобил прекриен со рој пчели. Ваков несекојдневен инцидент се случил на 25. фервруари, мажот бил збунет...

  Слушнал звук од гробот и веднаш повикал полиција, а кога пристигнале имале што да видат (видео)

  Чувар на гробиштата во Перу, откако слушнал чуден звук  од еден гроб, повикал полиција. На нивно изненадување, тткако ја отвориле гробницата извлекле жив чвек. На снимката...

  Нанесете го ова на темето и косата побрзо ќе ви расте – нема да се покаете

  Изгледа е вистина дека сокот од кромид може да се користи за спречување на опаѓањето на косата. Многу шампони и тоници за коса, содржат...

  АКТУЕЛНО

  Се плашите од змии и не смеете да излезете во двор? – овој прав го има во секој дом, а змиите од него бегаат...

  Доаѓа лето, но и наезда на змии со него. Овој прав ќе ви помогне да се ослободите од нив, доколку ги сретнете во двор. Сите...

  Сопругот пред 33 години ѝ ја земал ќерката од раце и ја дал на посвојување: Вистинска и трогателна приказна на ова семејство

  Шејла Хендерсон (33) од Охајо пораснала со Ненси и Џими, парот кој ја посвоил кога имала само 10 месеци. Иако сите мислеле дека Шејла била...

  Мистерија која до денес никој не успеал да ја разоткрие: Воз со патници влегол во тунел и засекогаш исчезнал

  На 14 јули 1911 година, компанијата “Занети” им понудила бесплатно возење на богатите Италијанци во склоп на својата рекламна кампања за новиот воз. 106...

  „Можев да гледам, а имав чувство како да се наоѓам на друга планета“ – овој маж ги опишал трите минути на клиничка смрт

  Некој корисник на „Редит“ го споделил своето искуство и раскажал што му се случило кога доживеал клиничка смрт. Тој се разболел додека престојувал во странство...

  Ја шпионирал сопругата преку скриена камера, а тоа што го видел го оставило без зборови

  Овој маж признал дека ја шпионирал својата сопруга преку камерата за дадилката и дека останал запрепастен кога видел што прави таа. Татко на близнаци изјавил...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.