17.4 C
Skopje
понеделник, септември 28, 2020

Таравари: Ќе им ги дадеме сите пратеници на ДУИ ако дозволат да го направиме ОВА

Генералниот секретар на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари, и порача на ДУИ дека АА и Алтернaтива ќе и ги стават на располагање сите 12...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Неверојатни придобивки од пивото: Отстранува мртви ќелии од кожата, намалува холестерол, ја храни косата

  Дали пиењето на една чаша пиво на ден може да ви помогне да живеете подолго? Сигурно ќе се изненадите што велат најновите истражувања. Една студија...

  ВИДЕО: Не можел да им верува на своите очи – за неколку минути илјадници пчели му го нападнале автомобилот

  Маж од Кина доживеа шок кога го затекна асвојот автомобил прекриен со рој пчели. Ваков несекојдневен инцидент се случил на 25. фервруари, мажот бил збунет...

  Слушнал звук од гробот и веднаш повикал полиција, а кога пристигнале имале што да видат (видео)

  Чувар на гробиштата во Перу, откако слушнал чуден звук  од еден гроб, повикал полиција. На нивно изненадување, тткако ја отвориле гробницата извлекле жив чвек. На снимката...

  Нанесете го ова на темето и косата побрзо ќе ви расте – нема да се покаете

  Изгледа е вистина дека сокот од кромид може да се користи за спречување на опаѓањето на косата. Многу шампони и тоници за коса, содржат...

  Четири лекции од земјата , каде што коронавирусот е запрен во рекорден рок

  Секој момент станува сè појасно – коронавирусот може да се запре, но бара интелигентни, ефективни и честопати радикални мерки.

  Ова е потврдено со примерот на Јужна Кореја која беше соочена со катастроф , а сега бројот на заразени е во опаѓање. Раните знаци на крајот на февруари беа алармантни, бројот на заразени од неколку десетици надмина стотици, а потоа илјадници за кусо време. Во екот на епидемијата, повеќе од деветстотини случаи биле пријавени за еден ден, а само една недела подоцна бројот на заразени почна да опаѓа. Оваа недела земјата објави само 64 случаи.

  Притоа, Јужна Кореја стана единствената земја со Кина што се бори против инфекцијата, пишува Њујорк Тајмс во обемна статија објаснувајќи точно како земјата успеа да ја победи епидемијата со употреба на „агресивно јавно здравство“. Притоа, земјата успеа да го стори сето тоа без драстични мерки на ограничување на движењето, како на пример во Кина или општа самоизолација како некои европски земји.

  Нивните напори ги пофали и лидерот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебреизус, велејќи дека тоа е „доказ дека може“ и ги повика другите нации да го следат овој пример.

  Едноставни упатства

  Сето ова го направи јужнокорејскиот претседател Мун Џae- ин многу „популарен“ меѓу странските државници. Францускиот претседател Емануел Макрон и Стефан Лофвен, шведскиот премиер, го повикаа да побараат детали за спроведените мерки. Јужна Кореја им даде едноставни упатства.

  Лекција 1 – Брзо интервенирајте, пред кризата

  Само една недела откако беше потврден првиот случај, владините претставници се состанаа со претставници на фармацевтските компании. Им беше наложено да започнат со правење комплети за тестирање на коронавирус, ветувајќи им целосна поддршка. За само две недели, иако потврдените случаи сè уште беа со двоцифрена бројка, Кореја дистрибуираше илјадници тестови дневно. Тие сега произведуваат околу 100.000 на ден и водат разговори со 17 земји за да ги извезат, што де факто значи дека би можеле да заработат пари од кризата со коронавирусот. Исто така, итно беше преземена акција во Даегу, град со 2,5 милиони луѓе, каде што заразата се ширела преку локалните цркви.

  – Го најдовме главниот извор на заразата, што ни овозможи да се бориме против вирусот без радикално ограничување на движењето на населението. Во исто време, веднаш беше прогласена национална криза. Ако подоцна дознавме за кризата, работите ќе беа многу полоши – рече епидемиологот Ки Мо-ран.

  Лекција 2 – Тестирајте рано, често и безбедно

  Јужна Кореја тестираше повеќе луѓе од која било друга земја во светот, така што имала можност да ги изолираат сите сомнителни случаи навреме и да им ја дадат првата помош, откако ќе се утврди дека се заразени. Според Њујорк Тајмс, земјата има спроведено околу 300.000 тестови, што е за 40 пати повеќе од САД (во однос на населението).

  – Тестирањето е клучно за рано откривање на вирусот бидејќи го минимизира потенцијалот за понатамошно ширење на вирусот. Ова е клучот за малата смртност на коронавирус во Јужна Кореја, изјави за новинарите министерот за надворешни работи на Јужна Кореја, Канг Киунг-вa.

  За да се ослободат болниците, властите отвориле повеќе од 600 центри каде што може да се извршат тестови. Покрај забрзувањето на тестирањето, тие ја намалиле изложеноста на здравствените работници. Тестирањето од возило било воведено на 50 места – пациентите биле тестирани во постапка од десет минути без воопшто да го напуштат возилото. Тие на возачите им давале прашалник, ја мереле нивната температура и им земале брисеви. Наодите завршувале за неколку часа.

  Во хотелите, канцелариите и деловните згради се користеле термички камери за да утврди дали некој има висока температура, а температурата ја проверувале и рестораните пред да ги пуштат гостите да влезат, пренесува NY Times.

  Лекција 3. – Мониторинг, изолација и надзор на контактот со пациентите

  Кога се потврдува дека некој е позитивен, следува третата фаза. Се спроведуваат мерки за идентификација, следење и, доколку е потребно, изолација на сите лица со кои инфицираното лице е во контакт. За време на епидемијата на МЕРС, властите во Јужна Кореја развија алатки и вештини за следење на пациентите, вклучително и надзор на пациентите преку безбедносни камери, записи од кредитни картички и GPS податоци од нивните автомобили и мобилни телефони.

  Тие, исто така, ги информираа граѓаните за состојбата преку социјалните мрежи. При откривање на движењето на пациентот, добиле информации на нивните мобилни телефони за тоа каде се движат, дури и кои автобуси ги користеле, а доколку е можно да се дознаат до граѓаните, им било кажано дали пациентот користел заштитна маска. Исто така, развиена е апликација за употреба од страна на оние во самоизолација, а доколку пациентот ја напушти куќата ќе се казни со парична казна од околу 700 долари.

  Треба да се напомене дека мнозинството граѓани спремно ги прифатија овие мерки, кои, искрено, сериозно ја нарушуваат приватноста. Од друга страна, тоа доведе до стапка на смртност од помалку од еден процент, веројатно најмал во светот.

  Лекција 4 – сметајте на јавна помош

  Ниту една земја нема доволно здравствени работници за да ја измери температурата на сите, и така се однесувала и Јужна Кореја. Како резултат, надлежните побараа од граѓаните помош. Телевизиските преноси, радија, интернет порталите и јавните соопштенија служеле да ги информираат за важноста на носење маски, избегнување на социјални контакти … Биле ангажирани и многу доброволци, а сето тоа резултира со доверба на јавноста во државната служба.

  Интересно е што Њујорк Тајмс поставува прашања дали овие мерки се можни во други земји? Ние ја сметаме Јужна Кореја за богата и високо-технолошка земја. Но, весникот објаснува дека од седумте најтешко погодени земји во светот, пет се дури и побогати од Јужна Кореја, а користената технологија е споредлива, велат тие, со „технолошкиот напредок на гумените нараквици“.

  Политичката волја и волјата на јавноста да се согласи со овие мерки е клучна.

  Времето на реакција е сепак најважно.

  Извор: Kanal5.com.mk

  Latest Posts

  Неверојатни придобивки од пивото: Отстранува мртви ќелии од кожата, намалува холестерол, ја храни косата

  Дали пиењето на една чаша пиво на ден може да ви помогне да живеете подолго? Сигурно ќе се изненадите што велат најновите истражувања. Една студија...

  ВИДЕО: Не можел да им верува на своите очи – за неколку минути илјадници пчели му го нападнале автомобилот

  Маж од Кина доживеа шок кога го затекна асвојот автомобил прекриен со рој пчели. Ваков несекојдневен инцидент се случил на 25. фервруари, мажот бил збунет...

  Слушнал звук од гробот и веднаш повикал полиција, а кога пристигнале имале што да видат (видео)

  Чувар на гробиштата во Перу, откако слушнал чуден звук  од еден гроб, повикал полиција. На нивно изненадување, тткако ја отвориле гробницата извлекле жив чвек. На снимката...

  Нанесете го ова на темето и косата побрзо ќе ви расте – нема да се покаете

  Изгледа е вистина дека сокот од кромид може да се користи за спречување на опаѓањето на косата. Многу шампони и тоници за коса, содржат...

  АКТУЕЛНО

  Се плашите од змии и не смеете да излезете во двор? – овој прав го има во секој дом, а змиите од него бегаат...

  Доаѓа лето, но и наезда на змии со него. Овој прав ќе ви помогне да се ослободите од нив, доколку ги сретнете во двор. Сите...

  Сопругот пред 33 години ѝ ја земал ќерката од раце и ја дал на посвојување: Вистинска и трогателна приказна на ова семејство

  Шејла Хендерсон (33) од Охајо пораснала со Ненси и Џими, парот кој ја посвоил кога имала само 10 месеци. Иако сите мислеле дека Шејла била...

  Мистерија која до денес никој не успеал да ја разоткрие: Воз со патници влегол во тунел и засекогаш исчезнал

  На 14 јули 1911 година, компанијата “Занети” им понудила бесплатно возење на богатите Италијанци во склоп на својата рекламна кампања за новиот воз. 106...

  „Можев да гледам, а имав чувство како да се наоѓам на друга планета“ – овој маж ги опишал трите минути на клиничка смрт

  Некој корисник на „Редит“ го споделил своето искуство и раскажал што му се случило кога доживеал клиничка смрт. Тој се разболел додека престојувал во странство...

  Ја шпионирал сопругата преку скриена камера, а тоа што го видел го оставило без зборови

  Овој маж признал дека ја шпионирал својата сопруга преку камерата за дадилката и дека останал запрепастен кога видел што прави таа. Татко на близнаци изјавил...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.