-1 C
Skopje
понеделник, јануари 18, 2021

Таравари: Ќе им ги дадеме сите пратеници на ДУИ ако дозволат да го направиме ОВА

Генералниот секретар на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари, и порача на ДУИ дека АА и Алтернaтива ќе и ги стават на располагање сите 12...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  ВМРО-НП: На денешен ден, од страна на „пробугарската“ платеничка, тетовчанката Мара Бунева беше убиен Велимир Прелиќ

  Во последниов период некои политички партии се претворија во рубрики од типот „на денешен ден пред многу години. ВМРО-Народна партија следејќи го овој најнов тренд...

  ВМРО-НП: Време е да ги напуштиме старите југословенски пропаганди

  Секоја година барем по еднаш во стилот на старата пропаганда се појавуваат текстови со намера да се потсетат македонските граѓани за тоа дека бугарските...

  ВМРО-НП: Загрижени сме од молкот на сите историчари, колумнисти и фејсбук автори

  Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

  Љубчо Георгиевски го повика Латас на ТВ дуел на Алфа ТВ

  Мислам дека е дојдено време за еден Тв Дуел на Тв Алфа, медиум на вардарскиот четнички корпус. Љупчо Цветкоски да го води а јас со...

  Шокантно откритие: Короната не дошла од лилјаците на пазарот во Вухан, туку од рудник

  Извор на заразата со коронавирус не може да бидат пазарите во Вухан, туку кинески рудник оддалечен 1.600 километри од градот каде избувна епидемијата.

  Вирологот Џонатан Летам и молекуларниот биолог Алисон Вилсон, кои работат во непрофитната организација Bioscience Resource Project во Итака,град во државата Њујорк, направија интересно откритие додека преведувале магистерски труд од кинески доктор. На 66 страници, тој го опишал третманот на рударите кои се разболеле во рудникот во 2012 година и испратил примероци од нивното ткиво до Институтот за вирологија во Вухан за анализа.

  – Доказите што ги најдовме нè поттикнаа да преиспитаме сè што знаеме за изворот на инфекција со коронавирус, напишаа Летам и Вилсон во студијата што ја објавија на нивната веб-страница на 15 јули.

  Летам за ,,Њујорк пост’ изјави дека верува дека вирусот скоро сигурно избегал од лабораторија во Вухан.

  Во април 2012 година, шест рудари во рудникот Мојанг во провинцијата Јунан во југозападна Кина се разболеле откако 14 дена чистеле измет на лилјаци. Тројца починале. Во својата магистерска теза, Ли Ксу, кој ги лекувал рударите, опишува дека тие имале висока температура, сува кашлица, болки во мускулите, а понекогаш и главоболки, сите се симптоми што денес се поврзани со Ковид-19.

  Третманот на болните рудари бил сличен на третманот на лица со Covid – респиратори, стероиди, антибиотици и разредувачи на крв. Откако рударите ги тестирале за хепатитис, денга треска, па дури и ХИВ, резултатите биле негативни, а докторот се советувал со различни специјалисти од цела Кина, меѓу кои и Жонг Наншан, човекот кој одигра клучна улога во запирањето на епидемијата САРС во 2003 година.

  – Ова укажува на тоа дека болеста на шесте рудари предизвикала голема загриженост и се сметало дека САРС е причина за болеста, напишале Летам и Вилсон.

  Институтот Вухан заклучи, анализирајќи ги примероците од ткивата, дека изворот на инфекцијата е веројатно кинески лилјак, пишува весникот.

  Летам и Вилсон веруваат дека вирусот во телото на рударите се развил во Сарс Ков-2, необичен коронавирусен патоген, кој лесно се пренесува меѓу луѓето, и дека примероците некако избегале од лабораторијата минатата година и предизвикале пандемија од невидени размери.

  Иако научниците од лабораторијата во Вухан земале примероци од коронавирус од лилјак од истиот рудник, не успеале да видат поврзаност со настаните во 2012 година, изјавил Летам за Њујорк пост.

  Ши Џенгли, виролог во лабораторијата Вухан, позната како „жена лилјак“ поради деталното истражување на коронавирусот добиен од лилјаци, изјави во јуни за „ Scientific American “дека рударите починале од габична инфекција. Таа истакна дека ќе биде прашање на време пред рударите да се заразат со коронавирусот доколку рудникот не бил веднаш затворен.

  – Окното на рудникот мирисаше ужасно, како пекол. Пештерата беше исполнета со измет од лилјаци, рече таа.

  Извор: Kanal5.com.mk

  Latest Posts

  ВМРО-НП: На денешен ден, од страна на „пробугарската“ платеничка, тетовчанката Мара Бунева беше убиен Велимир Прелиќ

  Во последниов период некои политички партии се претворија во рубрики од типот „на денешен ден пред многу години. ВМРО-Народна партија следејќи го овој најнов тренд...

  ВМРО-НП: Време е да ги напуштиме старите југословенски пропаганди

  Секоја година барем по еднаш во стилот на старата пропаганда се појавуваат текстови со намера да се потсетат македонските граѓани за тоа дека бугарските...

  ВМРО-НП: Загрижени сме од молкот на сите историчари, колумнисти и фејсбук автори

  Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

  Љубчо Георгиевски го повика Латас на ТВ дуел на Алфа ТВ

  Мислам дека е дојдено време за еден Тв Дуел на Тв Алфа, медиум на вардарскиот четнички корпус. Љупчо Цветкоски да го води а јас со...

  АКТУЕЛНО

  ФОТО: Заборавете на норвешките радијатори, со овој шведски изум заштедете и стоплете ја куќата

  Ако ги послушате Швеѓаните, следните зими би можеле да плаќате значително помали сметки за струја. Имено, шведската компанија SolarTech која се занимава со продажба на...

  Д-р Беќаровски: Позитивниот ПЦР тест не мора да значи дека имате САРС-КоВ-2!

  Професорот на медицинскиот факултет доктор Нико Беќаровски, разоткрива неколку дилеми околу коронавирусот, кои може да бидат значајни за граѓаните особено во време кога пандемијата...

  Трагедија во Струмица: Осуманесетгодишна девојка починала од струен удар

  Во полицијата вчера било пријавено дека со Итна медицинска помош била донесена Е.Б.(18) од село Баница, која била почината од струен удар, информираше портпаролката...

  ИТЕН СОСТАНОК ВО КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ- ќе следува ли нов карантин по рекордниот број на новозаразени денеска?

  Министерството за здравство информира дека во моментов се одржува консултација на Министерот за здравство Доц. д-р. Венко Филипче со членовите на Комисијата за заразни...

  Рекорд – Нови 225 случаи на заболени од корона вирус во Македонија

  Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.694 тестирања, а регистрирани се 225 нови случаи на Ковид-19. Новите случаи се регистрирани...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.