9.2 C
Skopje
вторник, јуни 2, 2020

Нови 89 случаи на заразени со Ковид-19, починати седум лица

Во изминатите 24 часа регистрирани се 89 ново заразени од корона вирусот. Најголемиот дел се од од главниот град. Поточно, 35 се од Скопје, 27...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Нови 89 случаи на заразени со Ковид-19, починати седум лица

  Во изминатите 24 часа регистрирани се 89 ново заразени од корона вирусот. Најголемиот дел се од од главниот град. Поточно, 35 се од Скопје, 27...

  Османи предупредува: Денеска бројката е уште повознемирувачка!

  Вицепремиерот Бујар Османи утрово предупреди дека денеска бројката на новозаразени е уште повознемирувачка и апелира да се почитуваат мерките на претпазливост. „Добро утро, шансите да...

  Дознајте дали некој ви направил ЦРНА МАГИЈА и како да се ослободите од неа

  Црна магија или на латински: Мagia Malefica спаѓа под облик на магија чија задача е да нанесе несреќа, тага, голем губиток (здравствени, финансиски или...

  Ако се ожените со девојка од ова место, државата ќе ви даде 250.000 денари!

  Најнови вести од смрзнатата земја Исланд. Малата земја на северот на Европа, позната по своите вулкани и дива природа, уште еднаш се најде во...

  Шок за дете од Балканот – од првиот учебен ден во Шведска

  Многу хрвати заминаа за странство по потрага за подобри услови за живот, па така еден од нив е и хрватскиот новинар Слободан Муфич. 

  Тој го сподели искуството на неговата ќерка во шведскиот образовен систем, пишува индекс.хр

  Средината на Август, пријатно лето во Шведска. Ние сме ние, а тој е директорот на основното училиште Лунден, на 200 метри од нашиот стан, пишува Муфич во уводот кон неговиот разговор со директорот.

  Ние: Неодамна се доселивме во Шведска и имаме 11 годишна ќерка која сакаме да ја запишеме на училиште.

  Тој: Добро, пополнете го овој формулар, потребна ни е основна информација за вашата ќерка.

  Ние: Но знаете ли, таа незнае шведски јазик.

  Тој: Добро, ќе научи.

  Ние: Можеби треба да учи во некоја посебна програма?

  Тој: Има таква возможност, но ние сметаме, најдобар и најбрз начин да го научи јазикот е да во клас со останатите деца. Всушност, една учителка по шведски јазик ќе работи по два часа дневно само со неа.

  Ние: Што е потребно таа да земе за почеток на училиште?

  Тој: Ништо. Учебници, тетратки, моливи,пенкала, гуми, острилки, линијари, триаголници, боички… се ќе добие тука. Треба само да внимава да не и падне батеријата на iPad (таблет на Ејпл).

  Ние: Значи треба да купиме iPad?

  Тој: О, не, iPad ќе го добие во училиштето, за полесно да се справува со преводот и учењето, но треба да внимава на батеријата.

  Ние: Има ли потреба да приготвуваме храна за детето за училиште?

  Тој: Нема потреба, појадокот е од 7:30 а ручекот е во 12 часот. Секој ден имаме по две менита за храна, едно месно и едно вегетаријанско.

  Ние: Сметате ли дека има потреба да зборуваме со нашата ќерка на шведски дома?

  Тој: Во никаков случај. Дома зборувајте си на хрватски. И не само тоа, би било добро еднаш неделно да учи хрватски јазик.

  Ние: Добро, но има ли некој кој предава хрватски јазик?

  Тој: Во нашето училиште нема, но дополнително изучување на хрватскиот јазик има секој четврток во 16 часот во  Ериксдалсколан.

  Ние: Но, тоа е во другиот дел на градот..

  Тој: Нема проблем, училиштето ќе обезбеди возило секој четврток да ја носи на часови и да ја враќа дома веднаш после часот.

  И така Леона секој четврток одеше со посебно возило на часови по хрватски. Се чувствуваше особено важна кога за неа доаѓаше млада шоферка на лимузина со затемнети прозорци. И се разбира, сето тоа за сметка на љубезните и добродушни граѓани кои праќаат данок, пишува Муфич.

  Во прилог неговиот статус на фејбук:

  Sredina prošlog kolovoza, ugodno ljeto u Švedskoj. Mi smo Mi, a On je ravnatelj osnovne škole Lunden, udaljene 200…

  Posted by Slobodan Mufić on Tuesday, August 29, 2017

  Latest Posts

  Нови 89 случаи на заразени со Ковид-19, починати седум лица

  Во изминатите 24 часа регистрирани се 89 ново заразени од корона вирусот. Најголемиот дел се од од главниот град. Поточно, 35 се од Скопје, 27...

  Османи предупредува: Денеска бројката е уште повознемирувачка!

  Вицепремиерот Бујар Османи утрово предупреди дека денеска бројката на новозаразени е уште повознемирувачка и апелира да се почитуваат мерките на претпазливост. „Добро утро, шансите да...

  Дознајте дали некој ви направил ЦРНА МАГИЈА и како да се ослободите од неа

  Црна магија или на латински: Мagia Malefica спаѓа под облик на магија чија задача е да нанесе несреќа, тага, голем губиток (здравствени, финансиски или...

  Ако се ожените со девојка од ова место, државата ќе ви даде 250.000 денари!

  Најнови вести од смрзнатата земја Исланд. Малата земја на северот на Европа, позната по своите вулкани и дива природа, уште еднаш се најде во...

  АКТУЕЛНО

  Не можев да останам бремена, се додека мајка ми не ми го донесе магичниот лек – Исповед на Ивана

  Се викам Ивана. Живеам во Берлин со сопругот Ханц кој е Германец. Инаку сум родена во Битола, во мојата родна Македонија. Со Ханц правевме свадба...

  Вечерва ставете сапун под постелнината пред спиење – Ќе си скратите голема мака

  Ако и вие имате грчеви и болки во нозете од кои не можете да спиете и со кои се мачете, пробајте еден лесен трик...

  Цело време му исчезнувале работи пред врата – кога поставил камера се запрепастил кој е крадецот

  Снетил Натан од Ченаја никако не можел да дознае кој му краде целосно неважни работи од пред врата, па одлучил да постави надзорна камера. Неколку...

  Ги уништува сите вируси во воздухот и ги лекува белите дробови: Еве зошто денес е неопходно да запалите темјан во вашиот дом!

  Аромата на кревкост навистина ја ублажува менталната болка, давајќи им на луѓето чувство на смиреност и безбедност. Тоа е факт. Како што е фактот дека...

  Полицаец запрел студент за брзо возење, но наместо да го казни направил нешто неочекувано

  Полицаец запрел студент за брзо возење, но наместо да го казни направил нешто неочекувано Полицаецот Мартин Фолчик запрел студент за брзо возење. Но, наместо да...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

  error: Содржината е заклучена!