34 C
Skopje
четврток, јули 2, 2020

Македонскиот станува официјален јазик на Европската Унија

Во Предлог-преговарачката рамка за Северна Македонија што денеска ја усвои Европската комисија, одредницата што се користи за именување на јазикот е – македонски (Macedonian),...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Го подтурнала момчето затоа што хрчи, но кога ја допрела перницата била влажна, а тој мртов – еве што била причината

  “Ни кажаа дека Луис го чека долг, здрав и среќен живот – но тој почина една година по дијагнозата”, ја започнала својата приказна 25-годишната...

  Белград ќе оди под карантин, 272 заболени во еден ден во Србија

  Српски Blic објави дека претседателот Александар Вучиќ вечерва ќе соопшти дека целосно го затвора главниот град Белград поради коронавирусот. Истата вест ја објави и...

  Српски доктор со шокантно откритие: Коронавирусот ги напаѓа тестисите кај младите луѓе!

  Многу млади луѓе имаат пневмонија, иако не беше така во март, април, мај, вирусот предизвикува тешка пневмонија и ги напаѓа помладите луѓе, како да...

  Тетка му пред смртта му рекла да погледне под машината за шиење, откри вистинско богатство (фото)

  Карл Сабатино беше со својата тетка до нејзината смрт. Само неколку дена пред да почионе, старицата му рекла на својот внук да разгледа добро...

  Што направила оваа медицинска сестра со бебето кое никој не го посетил во болница кога се родило

  Медицинска сестра посвоила девојче кое никој не дошол да го види кога се родило додека тоа лежело на интензивна нега.

  45-годишната Лиз Смит отсекогаш сакала да биде мајка, но бидејќи пати од неплодност, таа не била добар кандидат за вонтелесно оплодување. Но, истиот ден кога ги чула овие вести, на својата работа ја запознала штотуку родената Жизел која тежела само 850 грама. Бебето имало цела низа здравствени проблеми бидејќи било родено во 29-тата недела, а неговите родители биле зависници од дрога.

  Жизел лежела неколку месеци на интензивна нега каде никој не дошол да ја види. Здравствените работници од болницата во Бостон ѝ посветиле огромно внимание бидејќи нејзините органи не биле формирани како што треба поради дрогата која ја земала нејзината мајка.

  Една сестра ѝ предложила на Лиз и нејзиниот сопруг да го земат детето бидејќи му се потребни медицински хранители. Лиз никогаш не размислувала за хранителство, но кога ја запознала Жизел, веднаш се поврзала со неа и почнала редовно да ја посетува и да се грижи за неа.

  “Одев кај неа секој ден. Тоа беше мојата награда на крајот од напорниот ден”, изјавила Лиз за “CNN”.

  Државата станала старател на малата Жизел, но неколку месеци подоцна Лиз поднела барање за хранителство. Родителите на Жизел имале право на надгледувани посети, но тие со текот на времето се намалиле и од хранителство се прешло на идејата за посвојување.

  “Тоа беше емотивен ролеркостер. Кога започнавме да се грижиме за неа, целта нѝ беше да ја соединиме со нејзините родители. Сепак, тие ги изгубија сите права минатиот јуни кога беше востановено дека не можат соодветно да ја одгледуваат. Кога го слушнав тоа, бев многу тажна, но и многу среќна. Добив ќерка, но истовремено бев тажна поради нив бидејќи тие губеа”, изјавила медицинската сестра за медиумите.

  “Да се роди дете е чудо, но да се посвои е судбина. Тоа е она што ги поврзува луѓето”, додала таа.

  Здравјето на Жизел е сѐ подобро, но таа и понатаму мора да се храни преку туба.

  “Одвреме-навреме ќе се сетам на болните моменти, но кога ќе ја погледнам сум пресреќна, не можам да поверувам дека некогаш сум се грижела околу било што. Не можам да ги паметам тешките времиња бидејќи таа ме прави толку среќна”, заклучила Лиз.

  Latest Posts

  Го подтурнала момчето затоа што хрчи, но кога ја допрела перницата била влажна, а тој мртов – еве што била причината

  “Ни кажаа дека Луис го чека долг, здрав и среќен живот – но тој почина една година по дијагнозата”, ја започнала својата приказна 25-годишната...

  Белград ќе оди под карантин, 272 заболени во еден ден во Србија

  Српски Blic објави дека претседателот Александар Вучиќ вечерва ќе соопшти дека целосно го затвора главниот град Белград поради коронавирусот. Истата вест ја објави и...

  Српски доктор со шокантно откритие: Коронавирусот ги напаѓа тестисите кај младите луѓе!

  Многу млади луѓе имаат пневмонија, иако не беше така во март, април, мај, вирусот предизвикува тешка пневмонија и ги напаѓа помладите луѓе, како да...

  Тетка му пред смртта му рекла да погледне под машината за шиење, откри вистинско богатство (фото)

  Карл Сабатино беше со својата тетка до нејзината смрт. Само неколку дена пред да почионе, старицата му рекла на својот внук да разгледа добро...

  АКТУЕЛНО

  Го изневерувам сопругот веќе две години, но дури сега дознавам колкаво ѓубре бил тој!

  На социјалните мрежи наидовме на една ваква исповед која не’ насмеа, па одлучивме да ја споделиме со нашите Галамџии. Еве како гласи статусот од...

  По породувањето 4 месеци молев лекарот да ме прегледа: Кога им ја кажав оваа реченица во ординација, повикаа полиција

  Четири месци откако ја родила ќерката, отишла кај лекарот. Морала да го тргне товарот од гради, но не очекувала дека ситуацијата ќе заврши така...

  Жена си ја отвори душата: Мојот сопруг е херој, но јас сакам да умре!

  Јас го сакам својот сопруг и сакам да му дадат инекција за евтаназија, но законот не ми дозволува, вели Линдзи Брингз, која се нашла...

  Четири начини да се спасите од влага и мувла во вашиот дом

  Влага и мувла во домот, се најголем кошмар на секое семејство, но постојат природни и лесни наини да се спасите од нив, еве неколку: Масло...

  Мама заборавила да се одлогира од фејс – кога видов какви гадости правела се откажав од неа!

  Социјалната мрежа Фејсбук е една од најпопуларните интернет страници меѓу сите генерации, но и број 1 кога се работи за расправии и раскинувања поради...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.