9.2 C
Skopje
понеделник, мај 25, 2020

Филипче: Не бев нападнат, туку граѓанинот бараше помош

Обезбедувањето на Министерството за здравство утринава викнало полиција зашто вознемирен граѓанин на скалите од зградата со повишен тон барал да се сретне со министерот...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Мака мачите со ситни влакненца на лицето? – Решете го проблемот природно

  За сите жени кои мака мачат со влакненцата на лицето, решението е во кујната. 2 лажички брашно 1/4 лажички куркума во прав 3-4 лажици...

  Му испратила на сопругот разголени фотографии, а поради еден детаљ тој веднаш побарал развод

  Извесна Челси од Австралија одлучила на сопругот да му испрати разголена фотографија, но заборавила еден детаљ. Имено таа направила неколку фотографии во долна облека, но...

  Доктор од Босна: Три дена пред смртта ме прашуваат како да живеат здраво, посипи се со песок и навикнувај се на земја

  како и секаде така и во Босна и Херцеговина медиумите се обидуваат на граѓаните да им ја доближат здравата исхрана.Но,одговорот на еден доктор по...

  Фото: Среде ноќ ќерката барала помош од својот татко – ова го затекнал во нејзината соба

  Семејството Петегру од Австралија отишло на кампување на островот Моретон. Се делувало совршено, се додека таткото во 5 часот утрината не слушнал како неговата...

  Јадела секој ден по една рака бадеми: Кога ќе ги прочитате придобивките ќе пробате и вие

  Јадете по една рака бадеми на ден, ќе ви ја обезбедат препорачаната доза на минерали, витамини и протеини. Освен тоа, екстрахираните масла од бадем наоѓаат примена не само во кујната, туку и во медицината.

  Бадемите се богати со растителни влакна, витамини, минерали и мало хранливо пакување кое доаѓа со бројни фитохемикалии – поддржувачи на здрајето. Тие се добро балансирана храна која осигурува заштита од заболувања и одредени видови на канцер.

  Одличен извор на енергија и пример за комплетна храна од нутритивен аспект. Особено се богати со моно-незаситени масни киселини како што се олеинската и палмитинската киселина, кои помагаат во намалување на ЛДЛ холестеролот или „лошиот холестерол“  и го зголемуваат нивото на ХДЛ холестеролот или „добриот холестерол“. Истражувањата покажуваат дека медитеранската исхрана која изобилува со присуство на мононезаситени масни киселини помага во превенција од заболувања на коронарните артерии и мозочен удар, преку фаворизирање на здрав профил на масти во крвта.

  Бадемите се извонреден извор на витамин Е, содржат 25 гр во количина од 100 грама (или тоа би дошло околу 170% од препорачаната дневна доза). Витаминот Е е моќен антиоксидант кој се раствора во масти (липосолубилен витамин) и е неопходен во организмот за одржување на мембраните на клетките, нивниот интегритет и ја штити кожата од штетните оксидативни дејства на слободните радикали.

  Бадемите не содржат глутен и се одлични и за луѓето кои имаат целијакија и популарна состојка која ја има во храната која најчесто ја консумираат.

  Овие јаткасти плодови се многу богати со важните витамини кои се дел од Б комплексот, како што се рибофлавин, ниацин, тиамин, пантотенска киселина, витамин Б6 и фолати. Сите овие играат важна улога и претставуваат ко-фактори  за ензимите за време на клеточните метаболитички реакции.

  Освен тоа, бадемите се неверојатен извор на минерали, како што е магнезиум, калиум, калциум, железо, магнезиум, цинк и селен.

  Latest Posts

  Мака мачите со ситни влакненца на лицето? – Решете го проблемот природно

  За сите жени кои мака мачат со влакненцата на лицето, решението е во кујната. 2 лажички брашно 1/4 лажички куркума во прав 3-4 лажици...

  Му испратила на сопругот разголени фотографии, а поради еден детаљ тој веднаш побарал развод

  Извесна Челси од Австралија одлучила на сопругот да му испрати разголена фотографија, но заборавила еден детаљ. Имено таа направила неколку фотографии во долна облека, но...

  Доктор од Босна: Три дена пред смртта ме прашуваат како да живеат здраво, посипи се со песок и навикнувај се на земја

  како и секаде така и во Босна и Херцеговина медиумите се обидуваат на граѓаните да им ја доближат здравата исхрана.Но,одговорот на еден доктор по...

  Фото: Среде ноќ ќерката барала помош од својот татко – ова го затекнал во нејзината соба

  Семејството Петегру од Австралија отишло на кампување на островот Моретон. Се делувало совршено, се додека таткото во 5 часот утрината не слушнал како неговата...

  АКТУЕЛНО

  Симптоми на рак на желудник – Делуваат како надуеност но многу се опасни

  Желудникот е многу важен орган во нашето тело, а токму ракот на желудник е многу голем проблем кој може да заврши фатално. Постојат симптоми кои...

  Д-р Даниловски: Порадикалните предвидувања велат дека на есен ќе имаме нов бран, па потоа уште еден наредната есен

  Авторите на индиската студија, која Нобеловецот Лук Монтање ја има спомнувано, го поставиле својот пишан труд на еден сајт за нерецензирани трудови (bioRxiv preprint...

  Посетила напуштено село и ја фотогрфирала црквата, па забележала нешто морничаво- пред градбата се појавила црна сенка (ФОТО)

  Жена тврди дека снимила нешто вознемирувачко додека фотографирала напуштено шпанско село. Таа вели дека се гледала сенка на човек иако немало никој. Жена заедно со своето...

  ВИДЕО: Болничарка снимила чудна појава во затворен дел од некогашна психијатриска болница

  Снимки, од кои ќе ве полазат морници, од една британска болница, во некогашното психијатриско крило, предизвикале паника меѓу мештаните во Бедфордшир. Имено, станува збор за...

  ВИДЕО: Ова девојче никогаш не било на море – секојдневно работи на нива, а има само една желба

  Мирсада Хаџиќ, ученичка во прва година во средно училиште во Козарска Дубица во Босна и Херцеговина има само една желба:  да види море. Меѓутоа, животот...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

  error: Содржината е заклучена!