36 C
Skopje
четврток, јули 2, 2020

Македонскиот станува официјален јазик на Европската Унија

Во Предлог-преговарачката рамка за Северна Македонија што денеска ја усвои Европската комисија, одредницата што се користи за именување на јазикот е – македонски (Macedonian),...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Го подтурнала момчето затоа што хрчи, но кога ја допрела перницата била влажна, а тој мртов – еве што била причината

  “Ни кажаа дека Луис го чека долг, здрав и среќен живот – но тој почина една година по дијагнозата”, ја започнала својата приказна 25-годишната...

  Белград ќе оди под карантин, 272 заболени во еден ден во Србија

  Српски Blic објави дека претседателот Александар Вучиќ вечерва ќе соопшти дека целосно го затвора главниот град Белград поради коронавирусот. Истата вест ја објави и...

  Српски доктор со шокантно откритие: Коронавирусот ги напаѓа тестисите кај младите луѓе!

  Многу млади луѓе имаат пневмонија, иако не беше така во март, април, мај, вирусот предизвикува тешка пневмонија и ги напаѓа помладите луѓе, како да...

  Тетка му пред смртта му рекла да погледне под машината за шиење, откри вистинско богатство (фото)

  Карл Сабатино беше со својата тетка до нејзината смрт. Само неколку дена пред да почионе, старицата му рекла на својот внук да разгледа добро...

  Љубчо Георгиевски: Да кажеш дека Драган Богдановски ја формирал ВМРО-ДПМНЕ е исто како да кажеш дека те формирала УДБА

  Пред да дојдеме во жолтата зграда, ние сменивме барем 7 до 8 седишта во Скопје.

  Таму прво земавме една канцеларија и полека едно по едно ја купивме целата зграда. Дали УДБА ја формирала таа зграда? Една работа ќе ви кажам – јас навистина немам ништо против да во процесот на лустрацијата да излезат сите досиеја на луѓе кои велат дека се основачи на ВМРО-ДПМНЕ. Многу пати сум повикувал и ден денеска повикувам. Не е лошо сите што се повикуваат на ВМРО; да им се објават досиејата. Политиката на Никола Груевски е на дистанца од Љубчо Георгиевски основач ја насанка партиајта во едни лоши води, каде што основачи треба да бидат Драган Богдановски, Мане Јаковлевски, Змејковски, па дури и Јордан Мијалков.

  Со една таква кампања мене ме тераат да зборувам за работи за кои во принцип не сакам да зборувам. Драган Богдановски е македонска жртва. Никој повеќе не е тепан, како што е тој од УДБА. Меѓутоа кога зборуваме за него, треба да зборуваме за фазите. Првата фаза е формирање на дијаспора. После дека е малтретиран и лежел во затвор е факт, тоа го прави сериозен политички дисидент македонски. Но, одиме понатаму. Факт е дека во целата фаза тој има барем 10.000 страници текст каде што самиот пишува се и сешто со кој се сретнал и за што разговарал и тоа за УДБА. Тој влегува во соработка со таа УДБА.

  Тоа е пред 90 година, слушам за тој Драган Богдановски, го наоѓаме и тој вика дојдете кај мене во станот. После испаѓа дека тој стан бил од УДБА даден, каде што тој снимал. Он тука има една активна соработка со УДБА. Вториот момент е кога заминува надвор од Македонија.

  Од основањето на ВМРО-ДПМНЕ неговата улога е во што: Ние со Борис Змејковски почнуваме да ја формираме ВМРО-ДПМНЕ. На нас во тоа време ни требаат авторитети. Ајде Борче да настапиме и да разговараме со човекот. Целата подготовка за формирање ја правевме јас и Змејковски. Одиме во Минхен, доаѓа Гојко Јаковлевски, а ние му викаме на Драган ајде сега е време да се вратиш да бидеш Претседател. Ние бевме во шок со Борис. Не вика, не можам да прифатам. Е како бе, кој да биде. Вика, биди ти ако сакаш. Му викам како јас да бидам, јас сум млад. Тој ми вика јас ќе се вратам кога ќе оценам ситуацијата каква е. Драган Богдановски во основачките собранија го нема нигде. Тој се појавува во пет реченици, и пак си заминува надвор од Македонија.

  Неговата улога во почетоците на ВМРО-ДПМНЕ е минорна. Ниту идеолошки, ниту организациски. Тој беше присутен само како име. Да кажеш дека Богдановски те формирал е исто како да кажеш дека УДБА те формирала.

  Извор: Pogled.mk

  Latest Posts

  Го подтурнала момчето затоа што хрчи, но кога ја допрела перницата била влажна, а тој мртов – еве што била причината

  “Ни кажаа дека Луис го чека долг, здрав и среќен живот – но тој почина една година по дијагнозата”, ја започнала својата приказна 25-годишната...

  Белград ќе оди под карантин, 272 заболени во еден ден во Србија

  Српски Blic објави дека претседателот Александар Вучиќ вечерва ќе соопшти дека целосно го затвора главниот град Белград поради коронавирусот. Истата вест ја објави и...

  Српски доктор со шокантно откритие: Коронавирусот ги напаѓа тестисите кај младите луѓе!

  Многу млади луѓе имаат пневмонија, иако не беше така во март, април, мај, вирусот предизвикува тешка пневмонија и ги напаѓа помладите луѓе, како да...

  Тетка му пред смртта му рекла да погледне под машината за шиење, откри вистинско богатство (фото)

  Карл Сабатино беше со својата тетка до нејзината смрт. Само неколку дена пред да почионе, старицата му рекла на својот внук да разгледа добро...

  АКТУЕЛНО

  Го изневерувам сопругот веќе две години, но дури сега дознавам колкаво ѓубре бил тој!

  На социјалните мрежи наидовме на една ваква исповед која не’ насмеа, па одлучивме да ја споделиме со нашите Галамџии. Еве како гласи статусот од...

  По породувањето 4 месеци молев лекарот да ме прегледа: Кога им ја кажав оваа реченица во ординација, повикаа полиција

  Четири месци откако ја родила ќерката, отишла кај лекарот. Морала да го тргне товарот од гради, но не очекувала дека ситуацијата ќе заврши така...

  Жена си ја отвори душата: Мојот сопруг е херој, но јас сакам да умре!

  Јас го сакам својот сопруг и сакам да му дадат инекција за евтаназија, но законот не ми дозволува, вели Линдзи Брингз, која се нашла...

  Четири начини да се спасите од влага и мувла во вашиот дом

  Влага и мувла во домот, се најголем кошмар на секое семејство, но постојат природни и лесни наини да се спасите од нив, еве неколку: Масло...

  Мама заборавила да се одлогира од фејс – кога видов какви гадости правела се откажав од неа!

  Социјалната мрежа Фејсбук е една од најпопуларните интернет страници меѓу сите генерации, но и број 1 кога се работи за расправии и раскинувања поради...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.