6 C
Skopje
понеделник, април 12, 2021

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ЕКОНОМИЈА

  Од утре нема плаќање во кеш суми над 500 евра – казни до 80 000 евра

  Од 1 јуни годинава согласно новата одредба на Законот за спречување на перење пари и финансиски тероризам, во земјата ќе биде забрането готовинско плаќање...

  Познати цените на горивата по новата методологија: Од полноќ поевтинување

  Вечерва од полноќ, нафтените деривати ќе се продаваат по пониска цена.

  Патарини: Кај нас грабеж, во соседството попуст за редовните возачи (инфографик)

  Македонија е една од ретките балкански земји каде што не е воведена месечна или годишна карта за плаќање патарина. Така, возачите што секојдневно патуваат од...

  Ова се поскапените цени на горивата на бензинските на Макпетрол

  Растот на нафтата на светските пазари е во вис а тоа влијае и врз одликата на македонските дистрибутери кои секој понеделник одредуваат цени на...

  УЈП РАСПРОДАВА: Автомобили за 950 евра, компјутери и телевизори за 120 евра, машини за 100 евра

  Управата за јавни приходи продава движни и недвижни предмети запленети по основ на ненаплатени даночни долгови на јавна аукција. На аукцијата може да учествуваат лица...

  Заврши договорот со ОКТА: Бензиските сами ќе можат да ги утврдуваат цените на горивата

  Од вторник бензиските сами ќе можат да ги утврдуваат цените на горивата. Старата методологија на пресметка истекува денеска со завршувањето на купопродажниот договор со...

  Обложувалниците ќе се дислоцираат на пет километри надвор од градовите?

  Иако тврдеше дека нема да има дислокации, Министерството за финансии до Собранието доставило измени кои предвидуваат казината, автомат клубовите и спортските обложувалници да бидат...

  Граѓаните за да си повратат 500 евра ќе мора да потрошат 18.000 евра

  Долгонајавуваната мерка конечно стартува од први јули, граѓаните ќе добиваат поврат на 15 отсто од платениот данок на додадена вредност. Преку нивните мобилни ќе се...

  Тевдовски: Просечната плата во Македонија се приближува до 26 илјади денари

  Во 2018 година се чуствува ефектот на раст на минималната плата, но исто така влијание има и растот на продуктивноста, вели за МИА министерот за...

  ПРЕПОРАЧАНО

  Новиот случај во Кина ги остави научниците без зборови – во напуштен стан пронашле коронавирус, а еве како стигнал дотаму

  Во едно купатило во напуштен стан во Кина, научници пронашле коронавирус и дошле до неверојатно откритие. Стан во градот Гуангџоу во Кина кој бил дел...

  Мицкоски: Нема да поднесам оставка, додека сум жив ќе се борам против сите кои служат на Заев!

  Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната прес конференција порача дека не планира да поднесе оставка од функцијата претседател на партијата. Како што посочи тој,...

  Во петок е голем и тежок празник- еве што треба да направат сите жени и мајки на најголемиот женски празник

  Во петок е големиот верски празник, Успение на Пресвета Богородица или Голема Богородица, а воедно овој ден е прогласен за неработен. Од повеќето празници посветени...
  error: Содржината е заклучена!