25 C
Skopje
петок, септември 25, 2020

Таравари: Ќе им ги дадеме сите пратеници на ДУИ ако дозволат да го направиме ОВА

Генералниот секретар на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари, и порача на ДУИ дека АА и Алтернaтива ќе и ги стават на располагање сите 12...
More

  МАКЕДОНИЈА

  Се ни зедовте!”Му даде бубрег и литро крв во сред емисија на Бислимовски

  Во вечерашната дебатна емисија во „Клан Македонија“ претседателот на РКЕ Марко Бислимовски од  Кренар Османи од Иницијативниот совет во име на граѓаните доби бубрези...

  ВМРО-НП: Со закон да им се овозможи на Македонците да бидат сопственици според процентуална застапеност

  Во врска со идејата на одредени политички партии македонската влада да субвенционира работни места по етничка основа, сметаме дека претходно треба се обезбедат два...

  Бојана го победи карциномот -„Една кротка убавица, покажа дека е лавица“

  Бојана го победи карциномот. Бојана е едно од децата, пациенти од Клиниката за детски болести кои го победија карциномот. Една кротка убавица, покажа дека е...

  Денеска се слави раѓањето на Пресвета Богородица – мајката на сите мајки

  Рождество на Пресвета Богородица е еден од големите празници на Светата православна црква. Иако овој празник се смета за почеток на сите празници, сепак,...

  Жално но вистинито: Дури 40.000 ученици немаат компјутер, настава ќе мора да следат на телевизија

  Според проценките што ги направи Министерството за образование и наука во Македонија дури 40.000 деца немаат пристап до електронски уред за следење на наставата,...

  Тројца починати од Ковид-19 во едно деноноќие во Делчево, помеѓу нив и културниот работник Слободан Цобе Илиоски

  Три смртни случаи  од Ковид-19, во едно деноноќие во Делчево. Меѓу починатите од корона вирусот е и истакнатиот музички работник Слободан Цобе Илиоски, од...

  Џафери: Ако се укинат патните трошоци, ќе предложам укинување на службените возила на Владата, па нека се возат со тротинет

  Претседателот на Собранието, Талат Џафери на денешниот брифинг со новинарите изјави дека ако Владата достави законски измени за понатамошно кратење на трошоците на пратениците,...

  ВМРО-НП: Владата на Груевски фрлила и уништила буџетски пари за да купи стар и дотраен објект

  Во врска со вчерашниот пожар во поранешната зграда на Комерцијална банка, а од пред некоја година Владин објект, ВМРО-Народна партија ја потсетува македонската јавност...

  Сиљан Мицевски сведочеше во „Талир“: На Груевски му дадов 10.000 евра на рака

  Битолскиот бизнисмен Сиљан Мицевски, денеска сведочеше во случајот „Талир“, кој се однесува на незаконско финансирање на партијата ВМРО-ДПМНЕ, преку фалсификувани уплатници. Во судницата Мицевски откри дека...

  ПРЕПОРАЧАНО

  Трагедија: Мајка ги убила своите пет деца

  Тела на пет деца се пронајдени во стан во градот Солинген во Германија, соопшти полицијата, која даде само мали детали за несреќата, без да...

  Се случува: Велешанка наместо со сопругот ја венчале со сведокот

  Една анегдота се врти низ велешката чаршија, за која немаме потврда дали навистина се случила, но секако, дури и како анегдота, е одлична за...

  Се се случува со причина и секое лошо за добро е!

  Во една богата земја живеел еден моќен крал. Тој имал свој верен слуга кој го следел секогаш и секаде, а бил познат по тоа...