20 C
Skopje
понеделник, јули 13, 2020

Кина го регистрираше првиот случај на бубонска чума

Град во Монголија воведе контролни мерки по еден потврден случај на болеста што ја предизвика „црната смрт“ во средниот век. Потврдено е дека еден овчар...
More

  ЗДРАВЈЕ

  Направете го лесно: Напиток кој лекува чир на желудник, несоница, поправа вид и ја подобрува меморијата

  Млекото добиено од бадем е одлична алтернатива за кравјото млеко, бидејќи во својот состав не содржи холестерол, а се состои од 20% протеини. Ова млеко...

  2 златни рецепти од баба Ванѓа за дијабетес, висок крвен притисок и шеќер во крвта

  Баба Ванѓа е прочуена по нејзините точни предвидувања, но покрај ова, таа ја имала моќта да пронаоѓа лек за секоја болест, само со помошта...

  Со овој лесен домашен напиток може да ослабнете и до 5 кг за 1 месец

  Малите чиа семиња чиа се полни со хранливи материи, а имаат многу малку калории, а токму ова е нивната чудесна тајна, што ги прави...

  Зошто на оздравените од Ковид-19 им студи и кога е топло?

  Многу Руси кои целосно се опоравиле од инфекција со коронавирус, се жалат дека сè уште им студи, без оглед на временските услови. Ова го...

  Обрнете внимание: Симптоми кои укажуваат дека сте имале тивок мозочен удар и наскоро следува друг

  Мозочниот удар може да се случи секому. Во продолжение прочитајте ги симптомите кои се јавуваат после мозочен удар: 1. Проблеми со видот Мозочниот удар може да...

  100% ефикасна: Со оваа диета ќе изгубите 7-12 кг за две недели

  Оние што ја пробале велат дека е 100% ефикасна. Хељдата има помалку калории од другите житарки, а содржи многу протеини, аминокиселини, железо, магнезиум, калиум,...

  Како не знаевме порано: Ставете кромид на раката и притиснете – почекајте неколку минути за резултатот

  Ниту едно јадење не може да помине без кромид, но верувале или не кромидот помага при лекување на неколку болести . Ова се два...

  Предупредување од докторите: По Ковид-19 доаѓа полошо нешто

  За ваквиот систем на пренесување се поврзува и легионелоза – бактериска инфекција која што доведува до пневмонија. Затворените системи за вода во внатрешноста на компаниите,...

  Најдобар природен лек против воспаление на синусите – Делува веднаш

  Воспаленијата на синусите се особено чести во текот на зимскиот период. Тие предизвикуваат отежнато дишење и спиење, силна главоболка, а понекогаш и тахикардија. Иако вообичаено...

  ПРЕПОРАЧАНО

  Стотици научници бараат од СЗО да ги смени препораките: Коронавирусот се пренесува и преку воздух

  Стотици научници тврдат дека постојат докази дека коронавирусот може да биде заразен во помалите честички во воздухот и ја повикуваат СЗО да ги промени...

  Д-р Стојанов: Веќе нема познати кластери, вирусот се рашири низ цело Скопје

  Сѐ помлади лица без претходни заболувања завршуваат на респиратор или на кислородна поддршка во македонските болници како последица на ковид-19, вели др. Александар Стојанов,...

  Од Ковид 19 почина 34 годишен штипјанец

  Триесет и четиригодишен штипјанец кој бил хоспитализиран неколку дена во Скопје, починал од коронавирусот. Тој бил на респиратор некое време, пишува Slobodenpecat.mk. Како што претходно...