27 C
Skopje
понеделник, август 10, 2020

Таравари: Ќе им ги дадеме сите пратеници на ДУИ ако дозволат да го направиме ОВА

Генералниот секретар на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари, и порача на ДУИ дека АА и Алтернaтива ќе и ги стават на располагање сите 12...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Знаете ли за што служи малата дупка на мијалникот – и нејзината функција е важна

  Дали некогаш сте се запрашале зошто мијалникот има две дупки и за што служи горната? Доколку не сте знаеле, по читањето на овој текст...

  Некои симптоми на Ковид-19 може да траат само 1 ден – четири од нив посебно загрижуваат!

  Познато е дека симптомите на коронавирус вклучуваат покачена температура, губење на мирис и вкус, кашлица. Меѓутоа во ризик сте и доколку ги развиете овие знаци...

  „Сопругата ја испратив кај родителите со детето, па ја променив бравата“: Татко направил неверојатен потег, а еве зошто сите го поддржале!

  Маж кој сакал да остане анонимен, се пожалил на „Редит“ за својот брак. Имено, тој после 3 години дознал дека ќерката не е негова и...

  Родителите не знаеле зошто детето е поспано па го однеле во болница: Лекарите се шокирале кога ги виделе снимките (ФОТО)

  Лекари од Ерусалим останале шокирани кога на преглед дошло дете чии родители биле загрижени поради неговата постојана поспаност. Родителите со детето од Палестина пристигнале во...

  Еве како да направите 100 склекови во серија!

  Мора да признаете дури и доколку немате амбиции да станете некој професионален војник или специјалец, дека е навистина моќно да можете да направите 100 склекови во една серија…

  За таа цел имаме како до 100 склекови во серија ви предлагаме два начини како да го направите тоа, но не претерувајте наеднаш, полека и со ред.

  Прв начин:

  Почнете да тренирате по три пати во текот на неделата.

  • Првиот ден направете , 3-4 серии склекови со повеќе тежина на грбот (можете во ранец да додадете 10-15 килограми) со многубројни повторувања.
  • Вториот ден направете, 12-15 повторувања на бенч прес, исто така во 3-4 серии.
  • Третиот ден правете обични склекови по 2-3 серии кои ќе бидат со повторувања до крај.

  Секоја недела постепено зголемувајте ја тежината во првите два дена од вежбањето, и зголемувајте ги повторувањата во третиот ден. До целта ќе стигнете за неколку недели, зависно од вашата претходна физичка подготвеност, но и упорност.”

  Втор начин:

  -Морате да да го дознаете вашиот моментален максимум за склекови.

  -Направете еден склек и паузирајте три секунди (горе), потоа направете уште едно повторување, и повторно одморете 3 секунди. Тоа повторувајте го се додека рацете ве држат исправени, така ќе го дознаете максимален број на склекови.

  -Потоа одморете се три до пет минути, и повторете го процесот се додека не ја достигнете вашата максимум бројка и тоа два пати.

  -Откако ќе ги изведете овие 3 изведувања на максимален број на склекови со 3 секунди пауза помеѓу секој склек, за крај завршете го вашиот тренинг со обични склекови и одете до крај.

  -После неколку недели, обичните склекови за вас ќе бидат шега, па тогаш ќе можете да се обидете да направите 100 склекови во една серија.

  Само напред и до крај, без откажување!

  Latest Posts

  Знаете ли за што служи малата дупка на мијалникот – и нејзината функција е важна

  Дали некогаш сте се запрашале зошто мијалникот има две дупки и за што служи горната? Доколку не сте знаеле, по читањето на овој текст...

  Некои симптоми на Ковид-19 може да траат само 1 ден – четири од нив посебно загрижуваат!

  Познато е дека симптомите на коронавирус вклучуваат покачена температура, губење на мирис и вкус, кашлица. Меѓутоа во ризик сте и доколку ги развиете овие знаци...

  „Сопругата ја испратив кај родителите со детето, па ја променив бравата“: Татко направил неверојатен потег, а еве зошто сите го поддржале!

  Маж кој сакал да остане анонимен, се пожалил на „Редит“ за својот брак. Имено, тој после 3 години дознал дека ќерката не е негова и...

  Родителите не знаеле зошто детето е поспано па го однеле во болница: Лекарите се шокирале кога ги виделе снимките (ФОТО)

  Лекари од Ерусалим останале шокирани кога на преглед дошло дете чии родители биле загрижени поради неговата постојана поспаност. Родителите со детето од Палестина пристигнале во...

  АКТУЕЛНО

  Добро отворете очи – вака ќе препознаете месо кое не смее да се јаде

  Бело воденикаво месо или големо бледо парче свинска кременадла, која не е прошарана со бела маснотија, е сигурен знак дека таквото месо во најмала...

  Раствара тромб и помага за проширени вени – Лек од две состојки

  Се препорачува за сите кои имаат проблеми со тромб или проширени вени, моќен е и делува брзо. Овој руски лек ќе ве спаси од проблемите,...

  Трик кој ѝ помогнал на домаќинка – мислела дека е се беспрекорно чисто, а потоа испливале наталожени нечистотии

  Сите го чистиме мијалникот и мислиме дека тука е крајот на нашата работа со него. Меѓутоа, иако детално сте го исчистиле и стеги исполирале...

  Планирале брак и деца, а тогаш дознала дека е сиромашен: Смислила пеколен план за да го откачи момчето (видео)

  Една кинезинка дознала дека нејзиното момче е сиромашно па решила да го напушти на најбизарен начин. Неименувана 37- годишна жена е обвинета за лажирање на...

  Научниците се изненадени – Постојат луѓе на кои короната не им може ништо, имаат скриен имунитет

  Научниците секојдневно откриваат нови работи за коронавирусот, а неодамна открија дека некои луѓе имаат таканаречен “скриен имунитет”, односно во себе имаат посебни клетки кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.