6 C
Skopje
четврток, мај 13, 2021

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ивана го реновираше купатилото за помалку од 100 евра: Сè изгледа како ново

  Кога не сте задоволни од изгледот на одредена просторија во вашиот дом, а немате или не сакате да вложите илјадници евра за да ја...

  Поранешната сопруга на Ерос Рамацоти: Сектата ни го уништи бракот!

  “Мојот поранешен сопруг имаше сомнежи кон таа терапевтка и нејзината секта. Еден ден ме стави пред готов чин: или тие или тој’, се потсетува...

  Снашке, јас сум мајка на твојот сопруг, баба на твоите деца, па затоа треба да дигнеш кога ти вртам

  Видов многу совети за свекрви, во кои се зборува што смеат, а што не, само да не ја изнервира снаата. Јас се трудам. Но,...

  Во врска сум со женет – најмногу ме нервира тоа што наутро се буди со жена му

  Што има во главата на жената кога е во врска со оженет маж? Со оној кој наутро се разбудил до својата сопруга, а попладне...

  Даниел за една година потрошил само 500 денари на храна: Открил на кој начин секој ден имал повеќе отколку што му требало

  Даниел Теј од Сингапур е еден од оние луѓе кои се нарекуваат „фригани“, односно одбивзат конзумеризам и во принцип никогаш н даваат пари за храна, туку ја пронаоѓаат во контејнери во околни големи супермаркети и познати ресторани. Исто така користат и друга отфрлена храна.

  Даниел на својот блог пишува за своите намирници и храна која ја собира, а за која не троши ни денар. Најинтересна е неговата приказна за тоа како за една година потрошил помалку од 500 денари за храна. Ви ја пренесуваме во елост:

  „Од првиот ден, морав да смислам како ќе се снаоѓам за вода, храна и засолниште. Водата не беше проблем затоа што во Сингапур има многу чешми. Храната беше проблем.Можв да копам по контејнери, но ми требаше некој извор на топлина да ги побијам тие бактерии, а тоа го немав.

  Затоа се свтев кон рестораните за брза храна. Земав сѐ што луѓето оставаа зад себе. Полуизедени хамбургери, пилешки крилца, помфрит, стопен сладолед…Се сеќавам дека еднаш во еден ресторан поминав два часа. Токму кога станав да си одам, забележав нов послужавник со остатоци од храна. На крајот толку се прејадов што ми беше мачно.

  Покрај тоа, посетував и пекари и ги земав сите производи кои вработените на крајот од денот ги фрлаа.

  Во само една пекара земав по 50 производи. Чекав кога затвораат и штом вработените ќе го фрлеа отпадот, истата секунда ја вадев храната.

  На некој начин, така и ги поттикнав пекарите во Сингапур да донесат одлука да на крајот од денот своите производи да ги донираат на луѓе на кои им се потребни, но тоа сега е друга приказна.

  Покрај тоа, времето го поминував во шопинг молови, лутајќи меѓу масите од рестораните и чекајќи луѓето да станат, а да не завршат со оброкот Штом станеа, јас седнував и продолжував да јадам.

  Моето искуство сега го преточив во документарец за тоа колку храна навистина фрламе. Токму пред некој ден на снимање решив да го пробам истото. Влегов во трговски цнтар во потрага по храна, како некогаш, и во рок од пет минути наидов на ваква глетка:

  И тоа не е сѐ. Море практично недопрена храна стоеше на масите. Ѝ пријдов на една хигиеничарка и ја прашав зошто толку храна се фрла Ги крена рамената и рече: „Луѓето имаат премногу пари и купуваат повеќе храна отколку што им треба. Потоа ја фрлаат“.

  Кога ја прашав дали може да ја изедам, таа ми рече: „Не, ова мене ми се јаде. Ти земи пилешки крилца ако сакаш“. И ги земав. Имаше 10. Се свртев околу себе и видов море отфрлена храна која навистина беше предобра за да биде фрлена“.

   

  View this post on Instagram

   

  Another bread rescue completed! I’ve been doing this almost daily for about 6 weeks. Every day, I collect about 100 buns and cakes. On weekends, the number can climb to 150 or 180. These buns are shared with the freegan community. Some stay in the neighbourhood and they would swing by my place in the morning to pick up some bread for breakfast before going to work. Some come from farther distances and take more breads to bring home for their families or neighbours. One person was taking to feed some homeless guy for a while. Still others take these and give to migrant workers or their staff to eat. It can be very expensive to be generous when you are buying things for other people. But when it’s free, all it costs you is some time and effort and you could gift stuff to people in huge amounts.

  A post shared by Daniel Tay (@freeganinsingapore) on

  Latest Posts

  Ивана го реновираше купатилото за помалку од 100 евра: Сè изгледа како ново

  Кога не сте задоволни од изгледот на одредена просторија во вашиот дом, а немате или не сакате да вложите илјадници евра за да ја...

  Поранешната сопруга на Ерос Рамацоти: Сектата ни го уништи бракот!

  “Мојот поранешен сопруг имаше сомнежи кон таа терапевтка и нејзината секта. Еден ден ме стави пред готов чин: или тие или тој’, се потсетува...

  Снашке, јас сум мајка на твојот сопруг, баба на твоите деца, па затоа треба да дигнеш кога ти вртам

  Видов многу совети за свекрви, во кои се зборува што смеат, а што не, само да не ја изнервира снаата. Јас се трудам. Но,...

  Во врска сум со женет – најмногу ме нервира тоа што наутро се буди со жена му

  Што има во главата на жената кога е во врска со оженет маж? Со оној кој наутро се разбудил до својата сопруга, а попладне...

  АКТУЕЛНО

  Филипче најави вакцини на крајот на месецот: Болничките капацитети се полнат- не се исклучува можноста за карантин

  Се очекува вакцините од „Астра Зенека“ да стигнат на 31 март и 15 април, додека кинеските вакцини на 31 март, рече вчера министерот...

  Од СЗО го открија изворот на пандемијата – знаат од каде започна да се шири коронавирусот

  Во извештајот што ќе биде објавен во следните недели, СЗО детално ќе го објасни изворот на пандемијата на Ковида-19, пишува livescience. СЗО започна опсежна истрага...

  ВМРО-НП: Владата да дозволи увоз и употреба на лични и брзи ПЦР тестови

  ВМРО-Народна партија по трет пат ја повикува Владата на Република Северна Македонија да дозволи увоз и употреба на лични и брзи ПЦР тестови. Ваквите тестови...

  Георгиевски: Еве ви кукавици отворена понуда за дуел

  Чудна работа плукачи колку сакаш! А досега ниту еден патриотски новинар или тандем на новинари не ме покани да ме распарчи во јавна дебата. А со...

  НОВ ТРЕНД! Силиконски кукли кои изгледаат како вистински бебиња! Дишат и се движат! (ВИДЕО)

  Компанијата „Бебиклон“ прави многу верни копии на бебиња, а секоја од нивните кукли доаѓа со сертификат за автентичност и интегриран чип, така што клиентот...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

  error: Содржината е заклучена!