6 C
Skopje
четврток, мај 13, 2021

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ивана го реновираше купатилото за помалку од 100 евра: Сè изгледа како ново

  Кога не сте задоволни од изгледот на одредена просторија во вашиот дом, а немате или не сакате да вложите илјадници евра за да ја...

  Поранешната сопруга на Ерос Рамацоти: Сектата ни го уништи бракот!

  “Мојот поранешен сопруг имаше сомнежи кон таа терапевтка и нејзината секта. Еден ден ме стави пред готов чин: или тие или тој’, се потсетува...

  Снашке, јас сум мајка на твојот сопруг, баба на твоите деца, па затоа треба да дигнеш кога ти вртам

  Видов многу совети за свекрви, во кои се зборува што смеат, а што не, само да не ја изнервира снаата. Јас се трудам. Но,...

  Во врска сум со женет – најмногу ме нервира тоа што наутро се буди со жена му

  Што има во главата на жената кога е во врска со оженет маж? Со оној кој наутро се разбудил до својата сопруга, а попладне...

  Докторите ја советувале да абортира 4 деца, но таа одбила и сега целиот свет гледа „чудо“ во неа (ВИДЕО)

  Боби МекКој и нејзиниот сопруг Кени од Ајова, имаа една ќерка кога решија да пробаат со третман на урофолитропин за да бидат сигурни дека повторно ќе зачнат следниот пат.

  Тоа е лек за стимулација на овулацијата што дополнително ја подготвува жена за бременост. И во нивниот случај, третманот функционирал дури и подобро отколку што планирале, бидејќи наскоро дознаа дека ги чека седморка.

  Наскоро оваа двојка направи историја бидејќи станаа првите родители чиишто седум деца доживеале полнолетство.

  – Секогаш ќе се сеќавам на денот кога дознавме дека ќе имаме седморка. Не беше само радост, имаше и многу сомнеж и страв. Сепак, Бог ја утврди нивната судбина – вели Боби денес.

  Кога дознала дека чека седум, лекарот и рекол дека најискрено ја советувал абортира четири, така што три деца ќе имаат некои шанси да преживеат. Боби инсистирала да ги задржи сите бебиња.

  Имаше многу опасности и ризици. Бебињата се родиле предвреме и биле минијатурни.

  Исто како што лекарите ја предупредува, две деца имаа церебрална парализа и гастроезофагеална рефлуксна болест, па беше неопходно да бидат на цевки за хранење.

  И во 1997 година, кога седумте дојдоа на свет, сите пишуваа за нив. Не само тоа, тогаш претседателот Бил Клинтон и Опра се вклучија во грижата. Тие ги нарекоа „Седморката од рајот“

  Новинари од целиот свет ја окупираа скромната мала куќа во која живееше парот. Кога видоа во какви услови живеат, луѓето се собраа и решија да им помогнат. Меѓу другото, донациите опфаќаа поголема куќа, во која тие сè уште живеат денес, како и големо семејно комбе, пелени за првите две години, како и стипендии за кој било колеџ во Ајова

  Имаше работа над глава – седум луѓе пиеја 42 шишиња млеко на ден и трошеа околу 52 пелени. Како што растеа, така и трошоците, но не и интересот на медиумите и луѓето. Помина првиот наплив на возбуда, луѓето ги заборавија и Боби и Кени мораа да бидат крајно скромни и да ги научат децата да бидат многу смирени.

  Денес, тие се возрасни. Благодарение на донациите, сите дипломираа на колеџ и одбраа свои судбини. Кени и Боби посочуваат дека не би можеле да бидат повеќе горди на своите деца.

  „Најдобрата одлука што сум ја донела беше да ги задржам сите бебиња“, заклучува денес Боби.

  Latest Posts

  Ивана го реновираше купатилото за помалку од 100 евра: Сè изгледа како ново

  Кога не сте задоволни од изгледот на одредена просторија во вашиот дом, а немате или не сакате да вложите илјадници евра за да ја...

  Поранешната сопруга на Ерос Рамацоти: Сектата ни го уништи бракот!

  “Мојот поранешен сопруг имаше сомнежи кон таа терапевтка и нејзината секта. Еден ден ме стави пред готов чин: или тие или тој’, се потсетува...

  Снашке, јас сум мајка на твојот сопруг, баба на твоите деца, па затоа треба да дигнеш кога ти вртам

  Видов многу совети за свекрви, во кои се зборува што смеат, а што не, само да не ја изнервира снаата. Јас се трудам. Но,...

  Во врска сум со женет – најмногу ме нервира тоа што наутро се буди со жена му

  Што има во главата на жената кога е во врска со оженет маж? Со оној кој наутро се разбудил до својата сопруга, а попладне...

  АКТУЕЛНО

  Филипче најави вакцини на крајот на месецот: Болничките капацитети се полнат- не се исклучува можноста за карантин

  Се очекува вакцините од „Астра Зенека“ да стигнат на 31 март и 15 април, додека кинеските вакцини на 31 март, рече вчера министерот...

  Од СЗО го открија изворот на пандемијата – знаат од каде започна да се шири коронавирусот

  Во извештајот што ќе биде објавен во следните недели, СЗО детално ќе го објасни изворот на пандемијата на Ковида-19, пишува livescience. СЗО започна опсежна истрага...

  ВМРО-НП: Владата да дозволи увоз и употреба на лични и брзи ПЦР тестови

  ВМРО-Народна партија по трет пат ја повикува Владата на Република Северна Македонија да дозволи увоз и употреба на лични и брзи ПЦР тестови. Ваквите тестови...

  Георгиевски: Еве ви кукавици отворена понуда за дуел

  Чудна работа плукачи колку сакаш! А досега ниту еден патриотски новинар или тандем на новинари не ме покани да ме распарчи во јавна дебата. А со...

  НОВ ТРЕНД! Силиконски кукли кои изгледаат како вистински бебиња! Дишат и се движат! (ВИДЕО)

  Компанијата „Бебиклон“ прави многу верни копии на бебиња, а секоја од нивните кукли доаѓа со сертификат за автентичност и интегриран чип, така што клиентот...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

  error: Содржината е заклучена!