6 C
Skopje
четврток, мај 13, 2021

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ивана го реновираше купатилото за помалку од 100 евра: Сè изгледа како ново

  Кога не сте задоволни од изгледот на одредена просторија во вашиот дом, а немате или не сакате да вложите илјадници евра за да ја...

  Поранешната сопруга на Ерос Рамацоти: Сектата ни го уништи бракот!

  “Мојот поранешен сопруг имаше сомнежи кон таа терапевтка и нејзината секта. Еден ден ме стави пред готов чин: или тие или тој’, се потсетува...

  Снашке, јас сум мајка на твојот сопруг, баба на твоите деца, па затоа треба да дигнеш кога ти вртам

  Видов многу совети за свекрви, во кои се зборува што смеат, а што не, само да не ја изнервира снаата. Јас се трудам. Но,...

  Во врска сум со женет – најмногу ме нервира тоа што наутро се буди со жена му

  Што има во главата на жената кога е во врска со оженет маж? Со оној кој наутро се разбудил до својата сопруга, а попладне...

  Еве што може да се случи со вашето тело откако случајно ќе проголтате чепкалка за заби (ВИДЕО)

  Јутјуб каналот Brew, кој ги разградува медицинските прашања преку анимирани, раскажани видеа, неодамна објави видео во кое објаснува што точно се случува кога ќе голтнете чепкалка за заби. И да бидеме искрени, може да биде некако застрашувачки.

  На видеото, нараторот ја пренесува приказната за 33-годишен маж кој страдал од болки во стомакот два месеци. По одењето на лекар, во телото на мажот е откриена чепкалка за заби. Остриот, дрвен предмет всушност го прободел низ цревата , што довело до болка и воспаление. Но, откако се отстранила со операција, пациентот закрепнал целосно.

   Ова е вистински документиран случај во медицинско списание, што е веројатно доволно за да ве натера да престанете да џвакате парче дрво.

  Има уште неколку вакви случаи каде луѓе проголтале чепкалка за заби.

  На пример, 45-годишна жена случајно проголтала чепкалка за заби и си го прободела грлото, што довело до болка, треска, повраќање и низок крвен притисок. Чепкалката на крајот била пронајдена во нејзиниот црн дроб – опкружена со апсцес исполнет со гној. Проголтаната чепкалка за заби дури и ја затрула крвта, при што бактериите се прошириле низ нејзиното тело преку нејзиниот крвоток. Но, повторно, откако чепкалката била отстранета и жената била третирана со антибиотици, таа закрепнала целосно.

  Видеото објаснува дека ризикот од голтање на предмети како чепкалки за заби е поголем кај оние кои немаат заби, кај оние кои страдаат од злоупотреба на алкохол или кај оние кои многу користат чепкалки за заби.
  Иако повеќето голтања на страни предмети поминуваат сами по себе, видеото објаснува дека овие случаи можат да бидат многу опасни кога ќе се појават компликации. Тоа е затоа што тие компликации можат да вклучуваат опасна по живот сепса и други сериозни инфекции и перфорации.

  Според видеото, тоа било случај со 18-годишен професионален спортист кој проголтал чепкалка за заби. Објектот, за жал, отворил дупка во дебелото црево, поради што бактериите ја заразиле неговата крв. Чепкалката прободела и артерија, што довело до крварење опасно по живот, кое барало итна операција.

  Иако човекот не умрел од инцидентот, имало голем ризик од тоа – и сето тоа поради една мала чепкалка за заби.

  Во видеото се препорачува веднаш да се оди на ИТНА ПОМОШ ако сте проголтале чепкалка за заби или друг сличен нејасен остар предмет.

  ВИДЕО:

  Latest Posts

  Ивана го реновираше купатилото за помалку од 100 евра: Сè изгледа како ново

  Кога не сте задоволни од изгледот на одредена просторија во вашиот дом, а немате или не сакате да вложите илјадници евра за да ја...

  Поранешната сопруга на Ерос Рамацоти: Сектата ни го уништи бракот!

  “Мојот поранешен сопруг имаше сомнежи кон таа терапевтка и нејзината секта. Еден ден ме стави пред готов чин: или тие или тој’, се потсетува...

  Снашке, јас сум мајка на твојот сопруг, баба на твоите деца, па затоа треба да дигнеш кога ти вртам

  Видов многу совети за свекрви, во кои се зборува што смеат, а што не, само да не ја изнервира снаата. Јас се трудам. Но,...

  Во врска сум со женет – најмногу ме нервира тоа што наутро се буди со жена му

  Што има во главата на жената кога е во врска со оженет маж? Со оној кој наутро се разбудил до својата сопруга, а попладне...

  АКТУЕЛНО

  Филипче најави вакцини на крајот на месецот: Болничките капацитети се полнат- не се исклучува можноста за карантин

  Се очекува вакцините од „Астра Зенека“ да стигнат на 31 март и 15 април, додека кинеските вакцини на 31 март, рече вчера министерот...

  Од СЗО го открија изворот на пандемијата – знаат од каде започна да се шири коронавирусот

  Во извештајот што ќе биде објавен во следните недели, СЗО детално ќе го објасни изворот на пандемијата на Ковида-19, пишува livescience. СЗО започна опсежна истрага...

  ВМРО-НП: Владата да дозволи увоз и употреба на лични и брзи ПЦР тестови

  ВМРО-Народна партија по трет пат ја повикува Владата на Република Северна Македонија да дозволи увоз и употреба на лични и брзи ПЦР тестови. Ваквите тестови...

  Георгиевски: Еве ви кукавици отворена понуда за дуел

  Чудна работа плукачи колку сакаш! А досега ниту еден патриотски новинар или тандем на новинари не ме покани да ме распарчи во јавна дебата. А со...

  НОВ ТРЕНД! Силиконски кукли кои изгледаат како вистински бебиња! Дишат и се движат! (ВИДЕО)

  Компанијата „Бебиклон“ прави многу верни копии на бебиња, а секоја од нивните кукли доаѓа со сертификат за автентичност и интегриран чип, така што клиентот...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

  error: Содржината е заклучена!