6 C
Skopje
четврток, мај 13, 2021

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ивана го реновираше купатилото за помалку од 100 евра: Сè изгледа како ново

  Кога не сте задоволни од изгледот на одредена просторија во вашиот дом, а немате или не сакате да вложите илјадници евра за да ја...

  Поранешната сопруга на Ерос Рамацоти: Сектата ни го уништи бракот!

  “Мојот поранешен сопруг имаше сомнежи кон таа терапевтка и нејзината секта. Еден ден ме стави пред готов чин: или тие или тој’, се потсетува...

  Снашке, јас сум мајка на твојот сопруг, баба на твоите деца, па затоа треба да дигнеш кога ти вртам

  Видов многу совети за свекрви, во кои се зборува што смеат, а што не, само да не ја изнервира снаата. Јас се трудам. Но,...

  Во врска сум со женет – најмногу ме нервира тоа што наутро се буди со жена му

  Што има во главата на жената кога е во врска со оженет маж? Со оној кој наутро се разбудил до својата сопруга, а попладне...

  Мистерија која до денес никој не успеал да ја разоткрие: Воз со патници влегол во тунел и засекогаш исчезнал

  На 14 јули 1911 година, компанијата “Занети” им понудила бесплатно возење на богатите Италијанци во склоп на својата рекламна кампања за новиот воз. 106 патници уживале во возењето, разгледувајќи ги прекрасните пејсажи на Италија, а особено се радувале на проаѓањето низ новоизградениот тунел, еден од најдолгите и најголемите во тоа време.

  Од тој момент започнува мистеријата. Возот влегол во тунелот во Ломбардија, но никогаш не излегол од истиот. Работниците и полицијата го пребарале секој центиметар од тунелот, но не успеале да пронајдат ништо.

  Возот немало каде да оди, освен да излезе од другата страна. Немало ни знаци на несреќа. Сепак, биле пронајдени двајца патници кои скокнале низ прозорците пред влегувањето во тунелот.

  “Слушнав пригушено мрморење и во еден момент згогледав бел чад кој буквално го проголта целиот воз. Беше толку застрашувачки што се испаничив и скокнав низ прозорецот. Видов дека по мене скокна уште еден”, рекол еден од преживеаните. Човекот пател од несоница и трауми уште некое време по тоа.

  Во текот на Втората светска војна, овој тунел бил бомбардиран и засекогаш затворен. Никој не можел да го објасни овој неверојатен феномен. Дури имало и сведоци кои рекле дека виделе како возот влегува во тунелот, но не излегува надвор. Во неколку извештаи пишува дека патниците од возот “Занети” биле видени во Мексико.

  Психијатар од една локална болница тврдел дека во 1845 година, 104 Италијанци биле примени во “хистерична состојба”. Сите биле облечени во чудна облека и тврделе дека патувале од Рим. Еден од патниците, наводно, имал цигари на кои пишувало “1907 година”. За кутијата цигари се верува дека сè уште се чува во мексикански музеј. Нема конкретни докази за овој случај во Мексико, ниту е познато што се случило со пациентите.

  На 29 октомври 1955 година, наводно се појавиле три вагони во едно село во Украина. Пјотр Устименко, железнички работник, тврди дека тие биле бесшумни, а описот на возот што тој го дал одговара на возот “Занети”. Возот, со цврсто затворени ролетни, отворени врати и празна возачка кабина се движел бавно и потполно бесшумно.

  Возот бил виден неколку пати на различни дестинации и во различни временски периоди. Дури и денес, луѓето не престануваат да го истражуваат чудниот феномен на возот “Занети”.

  Latest Posts

  Ивана го реновираше купатилото за помалку од 100 евра: Сè изгледа како ново

  Кога не сте задоволни од изгледот на одредена просторија во вашиот дом, а немате или не сакате да вложите илјадници евра за да ја...

  Поранешната сопруга на Ерос Рамацоти: Сектата ни го уништи бракот!

  “Мојот поранешен сопруг имаше сомнежи кон таа терапевтка и нејзината секта. Еден ден ме стави пред готов чин: или тие или тој’, се потсетува...

  Снашке, јас сум мајка на твојот сопруг, баба на твоите деца, па затоа треба да дигнеш кога ти вртам

  Видов многу совети за свекрви, во кои се зборува што смеат, а што не, само да не ја изнервира снаата. Јас се трудам. Но,...

  Во врска сум со женет – најмногу ме нервира тоа што наутро се буди со жена му

  Што има во главата на жената кога е во врска со оженет маж? Со оној кој наутро се разбудил до својата сопруга, а попладне...

  АКТУЕЛНО

  Филипче најави вакцини на крајот на месецот: Болничките капацитети се полнат- не се исклучува можноста за карантин

  Се очекува вакцините од „Астра Зенека“ да стигнат на 31 март и 15 април, додека кинеските вакцини на 31 март, рече вчера министерот...

  Од СЗО го открија изворот на пандемијата – знаат од каде започна да се шири коронавирусот

  Во извештајот што ќе биде објавен во следните недели, СЗО детално ќе го објасни изворот на пандемијата на Ковида-19, пишува livescience. СЗО започна опсежна истрага...

  ВМРО-НП: Владата да дозволи увоз и употреба на лични и брзи ПЦР тестови

  ВМРО-Народна партија по трет пат ја повикува Владата на Република Северна Македонија да дозволи увоз и употреба на лични и брзи ПЦР тестови. Ваквите тестови...

  Георгиевски: Еве ви кукавици отворена понуда за дуел

  Чудна работа плукачи колку сакаш! А досега ниту еден патриотски новинар или тандем на новинари не ме покани да ме распарчи во јавна дебата. А со...

  НОВ ТРЕНД! Силиконски кукли кои изгледаат како вистински бебиња! Дишат и се движат! (ВИДЕО)

  Компанијата „Бебиклон“ прави многу верни копии на бебиња, а секоја од нивните кукли доаѓа со сертификат за автентичност и интегриран чип, така што клиентот...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

  error: Содржината е заклучена!