6 C
Skopje
четврток, мај 13, 2021

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ивана го реновираше купатилото за помалку од 100 евра: Сè изгледа како ново

  Кога не сте задоволни од изгледот на одредена просторија во вашиот дом, а немате или не сакате да вложите илјадници евра за да ја...

  Поранешната сопруга на Ерос Рамацоти: Сектата ни го уништи бракот!

  “Мојот поранешен сопруг имаше сомнежи кон таа терапевтка и нејзината секта. Еден ден ме стави пред готов чин: или тие или тој’, се потсетува...

  Снашке, јас сум мајка на твојот сопруг, баба на твоите деца, па затоа треба да дигнеш кога ти вртам

  Видов многу совети за свекрви, во кои се зборува што смеат, а што не, само да не ја изнервира снаата. Јас се трудам. Но,...

  Во врска сум со женет – најмногу ме нервира тоа што наутро се буди со жена му

  Што има во главата на жената кога е во врска со оженет маж? Со оној кој наутро се разбудил до својата сопруга, а попладне...

  Направете чај или супа на мажот од ова растение и ќе можете да уживате во лудата ноќ…

  Мајчината душица може да направи чуда за машката моќ, а чајот се пие попладне, два часа пред спиење.

  Мајчина душица расте диво во природата, а може да се одгледува и во саксии. Во нашиот регион се користи како лек против кашлица, но успешно лечи уште десет болести, вклучувајќи ја и потенцијата!

  Интересен факт: Комарците ја мразат мајчината душица!

  Треба да изберете неколку лисја и да ги истриете за да ги ослободите есенцијалните масла. Направете репелент: измешајте неколку капки масло од мајчина душица со лажичка маслиново масло.

  Чајот од мајчина душица зајакнува и лечи

  Сепак, мајчината душица е кралица во борбата против потенцијата. Може да се користи како чај, но и како зачин за јадења, па дури и за правење супа од свежи лисја.

  Рецепти за чај:

  Измешајте лажица анасон и две лажици мајчина душица и рузмарин. Истурете една лажица од оваа смеса со половина литар вода и ставете ја на шпорет да зоврие. Кога ќе зоврие, оставете го да стои покриено 20 минути, засладете со мед и испијте две чаши на ден помеѓу оброците. Третманот трае 20 дена.

  Засладете го чајот со мед и испијте го попладне …

  Измешајте 40 грама босилек со 30 грама мајчина душица и јаглика, а потоа додадете 20 грама лисја целер. Истурете лажица од оваа смеса и две чешниња ситно сецкан лук над врелата вода, а потоа оставете го да отстои 30 минути во покриена чаша. Се пие навечер со мед.

  Супа од мајчина душица за потенција

  Состојки:

  • 1 морков
  • 2 кромид
  • 2 чешниња лук
  • 4 компири
  • мајчина душица, со, бибер
  • 300 грама ситно сецкано говедско месо

  Подготовка:

  Исечете го кромидот со рендан морков и лук, а потоа додадете го месото. Истурете вода и кога ќе зоврие додадете компири на коцки и исечкана мајчина душица. Оставете да врие 20 минути.

  Latest Posts

  Ивана го реновираше купатилото за помалку од 100 евра: Сè изгледа како ново

  Кога не сте задоволни од изгледот на одредена просторија во вашиот дом, а немате или не сакате да вложите илјадници евра за да ја...

  Поранешната сопруга на Ерос Рамацоти: Сектата ни го уништи бракот!

  “Мојот поранешен сопруг имаше сомнежи кон таа терапевтка и нејзината секта. Еден ден ме стави пред готов чин: или тие или тој’, се потсетува...

  Снашке, јас сум мајка на твојот сопруг, баба на твоите деца, па затоа треба да дигнеш кога ти вртам

  Видов многу совети за свекрви, во кои се зборува што смеат, а што не, само да не ја изнервира снаата. Јас се трудам. Но,...

  Во врска сум со женет – најмногу ме нервира тоа што наутро се буди со жена му

  Што има во главата на жената кога е во врска со оженет маж? Со оној кој наутро се разбудил до својата сопруга, а попладне...

  АКТУЕЛНО

  Филипче најави вакцини на крајот на месецот: Болничките капацитети се полнат- не се исклучува можноста за карантин

  Се очекува вакцините од „Астра Зенека“ да стигнат на 31 март и 15 април, додека кинеските вакцини на 31 март, рече вчера министерот...

  Од СЗО го открија изворот на пандемијата – знаат од каде започна да се шири коронавирусот

  Во извештајот што ќе биде објавен во следните недели, СЗО детално ќе го објасни изворот на пандемијата на Ковида-19, пишува livescience. СЗО започна опсежна истрага...

  ВМРО-НП: Владата да дозволи увоз и употреба на лични и брзи ПЦР тестови

  ВМРО-Народна партија по трет пат ја повикува Владата на Република Северна Македонија да дозволи увоз и употреба на лични и брзи ПЦР тестови. Ваквите тестови...

  Георгиевски: Еве ви кукавици отворена понуда за дуел

  Чудна работа плукачи колку сакаш! А досега ниту еден патриотски новинар или тандем на новинари не ме покани да ме распарчи во јавна дебата. А со...

  НОВ ТРЕНД! Силиконски кукли кои изгледаат како вистински бебиња! Дишат и се движат! (ВИДЕО)

  Компанијата „Бебиклон“ прави многу верни копии на бебиња, а секоја од нивните кукли доаѓа со сертификат за автентичност и интегриран чип, така што клиентот...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

  error: Содржината е заклучена!