6 C
Skopje
четврток, мај 13, 2021

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ивана го реновираше купатилото за помалку од 100 евра: Сè изгледа како ново

  Кога не сте задоволни од изгледот на одредена просторија во вашиот дом, а немате или не сакате да вложите илјадници евра за да ја...

  Поранешната сопруга на Ерос Рамацоти: Сектата ни го уништи бракот!

  “Мојот поранешен сопруг имаше сомнежи кон таа терапевтка и нејзината секта. Еден ден ме стави пред готов чин: или тие или тој’, се потсетува...

  Снашке, јас сум мајка на твојот сопруг, баба на твоите деца, па затоа треба да дигнеш кога ти вртам

  Видов многу совети за свекрви, во кои се зборува што смеат, а што не, само да не ја изнервира снаата. Јас се трудам. Но,...

  Во врска сум со женет – најмногу ме нервира тоа што наутро се буди со жена му

  Што има во главата на жената кога е во врска со оженет маж? Со оној кој наутро се разбудил до својата сопруга, а попладне...

  Носи несреќа, ова дрво никако не смеете да го имате во вашиот двор !

  Античките Словени живееле во хармонија со природата, од која добивале храна и лекови, па дури и денес, експертите сметаат дека треба да се засадат растенија што се автохтони и секогаш биле познати во нашата клима.

  Дрвја кои носат несреќа според верувањата

  1. Многу религиозни верувања за растенијата се зачувани до денес преку христијанството, како што е дабот да не се сече и гранката да се донесе за Божиќ.

  2. На покривот на куќата е да се стави растението Чувар на куќата, или перуника која се верувало дека штити од молња.

  3. Багремот не треба да се сади во близина на куќата, бидејќи неговото старо име било нерод. Исто така, багремот не треба да се калеми.

  4. Ако некое дрво е исечено затоа што се исушило или корените почнале да ги уништуваат темелите на куќата, можеби е време да се преобликува дворот и да се даде предност на растенијата што ги почитувале нашите предци.

  5. Оревот во дворот носи несреќа и смрт. Дрвото орев не е добро во близина на куќата, и поради корените и поради сенката што паѓа врз куќата. Не е добро да седите во сенката на оревот. Орев и црница носат несреќа.

  Народни верувања за дрвјата кои носат среќа и плодност

  1. Дабот е најубавиот украс што може да го има дворот, бидејќи крошната е убаво разгранета и создава дебел лад. Тој претпочита близина на вода, и ова свето дрво е симбол на долговечноста.

  2. Липата била свето дрво за Словените, бидејќи цвеќињата се лековити. Липата им дава на пчелите добра паша, а јагленот од липа ја прочистува водата.

  3. Врбата била наречена „мирко“ во времето кога биле казнувани непослушните деца. Исто така децата ги удирале со гранки од врба на Младенци, Лазарова сабота и Цветници кажувајќи ги зборовите „расти како врба“ . Кората од врба е лековита и добра за настинки.

  4.Глог е лек за срцеви заболувања, а истовремено и најмоќен лек против вампири и демони. Ова е цврста, листопадна грмушка што може да биде бела, црна или црвена, а бобинки се берат кога созреваат и се прават чај, сок… Идеален е да се обликува како жива ограда.

  5.Дренката прва цвета на пролет, а зрее на есен. Таа е симбол на здравјето.

  Latest Posts

  Ивана го реновираше купатилото за помалку од 100 евра: Сè изгледа како ново

  Кога не сте задоволни од изгледот на одредена просторија во вашиот дом, а немате или не сакате да вложите илјадници евра за да ја...

  Поранешната сопруга на Ерос Рамацоти: Сектата ни го уништи бракот!

  “Мојот поранешен сопруг имаше сомнежи кон таа терапевтка и нејзината секта. Еден ден ме стави пред готов чин: или тие или тој’, се потсетува...

  Снашке, јас сум мајка на твојот сопруг, баба на твоите деца, па затоа треба да дигнеш кога ти вртам

  Видов многу совети за свекрви, во кои се зборува што смеат, а што не, само да не ја изнервира снаата. Јас се трудам. Но,...

  Во врска сум со женет – најмногу ме нервира тоа што наутро се буди со жена му

  Што има во главата на жената кога е во врска со оженет маж? Со оној кој наутро се разбудил до својата сопруга, а попладне...

  АКТУЕЛНО

  Филипче најави вакцини на крајот на месецот: Болничките капацитети се полнат- не се исклучува можноста за карантин

  Се очекува вакцините од „Астра Зенека“ да стигнат на 31 март и 15 април, додека кинеските вакцини на 31 март, рече вчера министерот...

  Од СЗО го открија изворот на пандемијата – знаат од каде започна да се шири коронавирусот

  Во извештајот што ќе биде објавен во следните недели, СЗО детално ќе го објасни изворот на пандемијата на Ковида-19, пишува livescience. СЗО започна опсежна истрага...

  ВМРО-НП: Владата да дозволи увоз и употреба на лични и брзи ПЦР тестови

  ВМРО-Народна партија по трет пат ја повикува Владата на Република Северна Македонија да дозволи увоз и употреба на лични и брзи ПЦР тестови. Ваквите тестови...

  Георгиевски: Еве ви кукавици отворена понуда за дуел

  Чудна работа плукачи колку сакаш! А досега ниту еден патриотски новинар или тандем на новинари не ме покани да ме распарчи во јавна дебата. А со...

  НОВ ТРЕНД! Силиконски кукли кои изгледаат како вистински бебиња! Дишат и се движат! (ВИДЕО)

  Компанијата „Бебиклон“ прави многу верни копии на бебиња, а секоја од нивните кукли доаѓа со сертификат за автентичност и интегриран чип, така што клиентот...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

  error: Содржината е заклучена!