6 C
Skopje
четврток, мај 13, 2021

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ивана го реновираше купатилото за помалку од 100 евра: Сè изгледа како ново

  Кога не сте задоволни од изгледот на одредена просторија во вашиот дом, а немате или не сакате да вложите илјадници евра за да ја...

  Поранешната сопруга на Ерос Рамацоти: Сектата ни го уништи бракот!

  “Мојот поранешен сопруг имаше сомнежи кон таа терапевтка и нејзината секта. Еден ден ме стави пред готов чин: или тие или тој’, се потсетува...

  Снашке, јас сум мајка на твојот сопруг, баба на твоите деца, па затоа треба да дигнеш кога ти вртам

  Видов многу совети за свекрви, во кои се зборува што смеат, а што не, само да не ја изнервира снаата. Јас се трудам. Но,...

  Во врска сум со женет – најмногу ме нервира тоа што наутро се буди со жена му

  Што има во главата на жената кога е во врска со оженет маж? Со оној кој наутро се разбудил до својата сопруга, а попладне...

  Пет работи за Коронавирусот – кои е убаво да ги знаете!

  Коронавирусот се прошири во повеќе од 170 држави ширум светот и паралелно со тоа се шират и митов.

  Досега заразени се повеќе од 435.000, излечени се повеќе од 111.000, а починаа речиси 20.000 луѓе.

  Маските не се така корисни

  Иако сѐ повеќе луѓе носат маски, нема многу докази за тоа колку маските навистина штитат од вирусот.

  Тоа е така бидејќи не ги покриваат очите, лабави се и не можат да се носат подолг период, па треба често да се менуваат.

  Светската здравствена организација даде неколку совети кога станува збор за заштита од коронавирусот:

  -Со марамче покриете ги устата и носот кога кивате

  -Фрлете го веднаш марамчето во канта за отпадоци

  -Потоа измијте ги рацете со сапун (тоа треба често да се прави)

  -Држете се подалеку од луѓе кои кашлаат или киваат (најмалку еден метар)

  Тоа што не треба да се прави е да се прави „гаргара“ со средства за чистење на грлото и да се полни носот со солена вода.

  Ништо од тоа нема да ви помогне од коронавирусот.

  Вирусот не може да се добие од животни

  Не постојат докази дека играјќи со куче или маче може да се заразите со новиот вирус.

  Тоа не значи дека веднаш по играњето со животно не треба веднаш да ги измиете рацете со сапун и топла вода. Дури и слатките пудли можат да пренесат бактерии како што е ешерихија коли или салмонела.

  Научниците сметаат дека новиот облик на коронавирусот потекнува од пазар во кинескиот град Вухан, а изворот е некое диво животно. Но тоа не значи дека сите животни во вашата околина се опасни и шират вируси.

  Ретко е убиец

  Поголемиот дел од заразените ќе почувствуваат благи симптми (кашлање и висока температура) и брзо ќе оздрават, сметаат експертите.

  Меѓутоа, некои сериозно заболуваат (воспаление на белите дробови, проблеми со дишењето).

  Сепак, и грипот кој кружи секоја година исто така убива луѓе.

  -Ризикот е мал во споредба со сезонскиот грип, вели професорот Џонатан Бол од Универтитетот во Нотингем, додавајќи дека личната хигиена секогаш е вид на заштита.

  Нема лек

  Сѐ уште нема вакцина за новиот вирус, а на него не делуваат сите антибиотици, а поголемиот дел од луѓето сами закрепнаа.

  Научниците работат на вакцина, но таа прво треба да помине низа на тестирања, така што нема за скоро да биде во комерцијална употреба.

  Иако вирусот може да се добие од кој било, најранливи се старите и луѓето со здравствени проблеми како астма, срцеви болести, рак и дијабетес.

  Бројот на заразени во светот расте, но исто така, и бројот на оние кои закрепнуваат без последици.

  Безбедно е да се јаде кинеска храна

  Нема причина да се избегнува кинеската храна. Коронавирусот може долго да преживее на надворешните површини и затоа треба често да се дезинфицираат сите површени.

  Latest Posts

  Ивана го реновираше купатилото за помалку од 100 евра: Сè изгледа како ново

  Кога не сте задоволни од изгледот на одредена просторија во вашиот дом, а немате или не сакате да вложите илјадници евра за да ја...

  Поранешната сопруга на Ерос Рамацоти: Сектата ни го уништи бракот!

  “Мојот поранешен сопруг имаше сомнежи кон таа терапевтка и нејзината секта. Еден ден ме стави пред готов чин: или тие или тој’, се потсетува...

  Снашке, јас сум мајка на твојот сопруг, баба на твоите деца, па затоа треба да дигнеш кога ти вртам

  Видов многу совети за свекрви, во кои се зборува што смеат, а што не, само да не ја изнервира снаата. Јас се трудам. Но,...

  Во врска сум со женет – најмногу ме нервира тоа што наутро се буди со жена му

  Што има во главата на жената кога е во врска со оженет маж? Со оној кој наутро се разбудил до својата сопруга, а попладне...

  АКТУЕЛНО

  Филипче најави вакцини на крајот на месецот: Болничките капацитети се полнат- не се исклучува можноста за карантин

  Се очекува вакцините од „Астра Зенека“ да стигнат на 31 март и 15 април, додека кинеските вакцини на 31 март, рече вчера министерот...

  Од СЗО го открија изворот на пандемијата – знаат од каде започна да се шири коронавирусот

  Во извештајот што ќе биде објавен во следните недели, СЗО детално ќе го објасни изворот на пандемијата на Ковида-19, пишува livescience. СЗО започна опсежна истрага...

  ВМРО-НП: Владата да дозволи увоз и употреба на лични и брзи ПЦР тестови

  ВМРО-Народна партија по трет пат ја повикува Владата на Република Северна Македонија да дозволи увоз и употреба на лични и брзи ПЦР тестови. Ваквите тестови...

  Георгиевски: Еве ви кукавици отворена понуда за дуел

  Чудна работа плукачи колку сакаш! А досега ниту еден патриотски новинар или тандем на новинари не ме покани да ме распарчи во јавна дебата. А со...

  НОВ ТРЕНД! Силиконски кукли кои изгледаат како вистински бебиња! Дишат и се движат! (ВИДЕО)

  Компанијата „Бебиклон“ прави многу верни копии на бебиња, а секоја од нивните кукли доаѓа со сертификат за автентичност и интегриран чип, така што клиентот...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

  error: Содржината е заклучена!