четврток, април 18, 2024
More

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ЕУРО 2016: Може ли некој да го собори рекордот на Кириченко?

Поранешниот руски репрезентативец Димитри Кириченко (39) е стрелец на најбрзиот гол во историјата на европските првенства.

kiricenko_rus

Кириченко на ЕП во 2004 година во Португалија, на натпреварот против Грција, постигна гол по само 67 секунди игра. Русија тој меч го доби со 2-1, но Грција и покрај поразот се пласира во втората фаза, а подоцна ја освои и титулата, што е најголема сензација во историјата на континенталните шампионати.

Кириченко за руската репрезентација настапувал до 2003 до 2006 година, одиграл 12 натпревари и постигнал четири гола.

На второто место истото така се наоѓа руски, поточно репрезентативец на СССР, Сергеј Алејников. Овој фудбалер, во победата на СССР над Англија (3-1), на ЕП во 1988 година во Германија, постигнал гол по две минути и седум секунди.

СССР на ова ЕП стигна до финалето, во кое загуби од Холандија 0-2. Алејников за СССР одиграл 73 натпревари, а по распадот на оваа држава четири пати играл за селекцијата на Белорусија.

Третото место на вечната листа го делат Чехот, Петр Јирачек и Англичанецот Алан Ширер, двајцата постигнале гол по две минути и 14 секунди игра.

Јирачек постигнал гол против Грција, во победата на Чешка (2-1) на последното европско првенство, додека Ширер во полуфиналето на ЕП во 1996 година, ја тресел мрежата на Германија.